zpravy

Soutěží Technowizz chce firma AGC zvýšit zájem o technické obory

13. 09. 2019

(čtk) Zvýšit zájem mladých lidí o technické obory, to je cílem soutěže Technowizz, kterou už počtvrté vyhlásil pro studenty středních a vyšších odborných škol největší evropský výrobce automobilových skel AGC Automotive Czech. Soutěž je určena pro studenty technických škol z Libereckého, Ústeckého a Karlovarského kraje a vybraných okresů středních Čech. Poprvé nad soutěží převzali záštitu děkani Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci a Fakulty strojního inženýrství Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. 

"Potřebujeme trochu zpropagovat technické školství mezi mladou generací. Dnešní mladá generace o techniku moc zájem nemá a je stále těžší a těžší přesvědčovat studenty středních škol, aby šli studovat strojní fakulty. Strašák matematika je tak velký, že strojařina není právě vyhledávaným oborem. Soutěž tak vidím jako jednu z možností, jak oslovit mladou generaci," řekl ČTK děkan liberecké strojní fakulty Petr Lenfeld. Liberecká univerzita ale podle něj s AGC dlouhodobě spolupracuje. Je jedinou univerzitou v zemi, kde je obor zaměřený na sklo a sklářské stroje, které jsou pro Liberecký kraj taky typické.

AGC vyhlašuje soutěž už počtvrté, mezi studenty a školy rozdělí 325.000 korun. Připraveno je pět témat, která vycházejí z praktických potřeb společnosti. Studenti tak nebudou pracovat na teoretických úkolech, ale budou řešit problémy z praxe, které se nakonec dočkají i realizace. "Soutěž Technowizz je jednou z aktivit, kterými chceme zatraktivnit technické vzdělávání v České republice," řekl personální ředitel AGC Tomáš Brokeš. Technicky vzdělaných odborníků je podle něj na trhu práce kritický nedostatek a se zvyšujícím se podílem robotizace ve výrobě nároky rostou.

Studenti nebo týmy se mohou přihlásit do 15. října, do konce ledna příštího roku mají čas na zpracování technického řešení vybraného úkolu. Letos budou řešit mimo jiné třeba měření odporu vyhřívacího rastru na čelním skle nebo návrh řešení automatizovaného přenosu signálu při označení vady na skle. "Mně se na tom líbí, že ty kluky motivuju. Mohou si téma vzít i jako maturitní práci a obhajoba před zaměstnanci AGC je pak na úrovni maturitní zkoušky," řekl Tomáš Vacek, učitel odborného výcviku na Střední průmyslové školy technické v Jablonci.

 

čtk


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz