zpravy

ČVUT zahájila projekt za 1,3 miliardy Kč pro inteligentní výrobu

26. 09. 2019

(čtk) Posunout hranice současné automatizované výroby k inteligentní výrobě rychle reagující na přání zákazníka by měl mezinárodní projekt RICAIP za 1,3 miliardy korun. Povede ho Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze (CIIRC ČVUT) společně se Středoevropským technologickým institutem Vysokého učení technického v Brně (CEITEC VUT). Projekt svými penězi podpoří i Evropská unie a bude trvat šest let. Dnes byl slavnostně zahájen v budově CIIRC ČVUT v Dejvicích. 


Výzkumné centrum projektu RICAIP má umožnit virtuální propojení různých laboratoří pro inteligentní výrobu v Evropě. Vědci v centru budou zkoumat možnosti využití virtuální a rozšířené reality pro řízení průmyslové výroby na dálku. Cílem je vyvinout systém, který by umožnil přizpůsobovat výrobu co nejrychleji potřebám zákazníka.

"Je to významný projekt podporující Národní inovační strategii i Národní strategii pro umělou inteligenci (AI). Je plně konzistentní s úsilím EU o posílení výzkumu v oblasti průmyslové výroby o výsledky výzkumu v oblasti AI," řekl dnes ve video zdravici při zahájení projektu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček(za ANO). Podle něj RICAIP poskytne významnou podporu malým a středním firmám. Umožní i rozšíření spolupráce s Německem a zvýší přínos ČR pro rozvoj výrobního potenciálu EU, dodal.

Vedle institutů CIIRC a CEITEC se na projektu budou podílet také Německé centrum pro umělou inteligenci (DFKI) a Centrum pro mechatroniku a automatizovanou techniku (ZeMA) v Saarbrückenu. S RICAIP bude spolupracovat rovněž evropská organizace CLAIRE-AI, která sdružuje stovky vědců zabývajících se umělou inteligencí v různých státech.

Evropská unie podpoří projekt RICAIP 15 miliony eur z celkových 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Zhruba 30 milionů eur půjde z evropských strukturálních fondů. Další peníze dají v různých programech česká a německá vláda. Zhruba po čtyřech letech by pak podle vědeckého ředitele CIIRC Vladimíra Maříka měl projekt začít na svůj provoz také sám vydělávat.

O projektu RICAIP se hovořilo minulý rok při sporu mezi Maříkem a rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem. Neshody mezi oběma muži, které vedly loni v červnu mimo jiné k odvolání Maříka z pozice ředitele CIIRC, podle Maříka projekt ohrožovaly. Petráček tvrdil, že problémem projektu byla jeho nekvalitní příprava. Maříka se tehdy zastal prezident Miloš Zeman, do sporu se zapojil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Za pomoci zástupců ministerstva průmyslu a školství a Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se nakonec podařilo spor ve škole urovnat. Vznikl supervizorní orgán, který má dohlížet na to, aby nebyla disharmonie mezi vedením CIIRC, ČVUT a vědeckým projektem RICAIP. Mařík se stal vědeckým ředitelem CIIRC. Na místo generálního ředitele byl vybrán Ondřej Velek.

 

 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz