zpravy

Kraj chce letos v Ostravě opravit prostory pro technické lyceum

10. 01. 2020

(čtk) Moravskoslezský kraj bude letos pokračovat v přípravě Technologické a podnikatelské akademie, jejíž součástí bude i zcela nová střední škola. Technické lyceum by se mělo otevřít na podzim příštího roku a letos pro něj chce kraj připravit vhodné prostory, řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny (ODS). 

Prostory pro lyceum by se měly začít upravovat letos na jaře či v létě. Přestavba bude stát zhruba 30 milionů korun. Technické lyceum bude sídlit v prostorách Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Podle hejtmana Ivo Vondráka (ANO) je takové přímé propojení v Česku unikátní. Pro lyceum bude výhodné především proto, že bude škola moci využívat například vysokoškolské pedagogické pracovníky nebo laboratoře a další univerzitní zázemí.

"Technologická a podnikatelská akademie má tři pilíře. Jedním z nich je vzdělávání kantorů, druhým pak vzdělávání žáků škol v kraji a třetím pak samotné technické lyceum. Organizace vznikla k 1. lednu a postupně bude realizovat jednotlivé pilíře," řekl Folwarczny. V první fázi to bude vzdělávání učitelů a žáků z dalších škol, na které naváže právě vznik lycea.

"Technické lyceum by mělo být pro ty nejnadanější žáky v technických oborech," uvedl Folwarczny. Kromě reklamní kampaně bude kraj mít tyto žáky cíleně vyhledávat i na odborných olympiádách, kterých se nadaní studenti na jednotlivé předměty pravidelně účastní.

 

Vznikem lycea chtěl kraj podle náměstka podpořit nejen nadané žáky, ale i univerzitu. "Je to škola, která má dlouholetou tradici, tak si myslím, že je dobré, aby se trochu změnilo vnímání a více nadaných žáků zůstávalo v Ostravě," míní Folwarczny.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz