zpravy

Student z Pardubic ve Švédsku roušku nosí, místní moc ne

14. 04. 2020

(čtk) Student biologie Jaroslav Pivoňka z Pardubic odjížděl studovat do Švédska před třemi měsíci, kdy nákaza novým koronavirem v Česku ještě nebyla. Když vláda doma vyhlásila nouzový stav, rozhodl se semestr v Göteborgu dokončit. "Rozhodl jsem se tu zůstat na základě toho, že jsem chtěl dokončit svůj kurz, poněvadž když v Česku byla vydávána všechna možná opatření, ve Švédsku se ještě ani neuzavřely školy," řekl. 

Mladík studuje přes studijní program Erasmus rostlinou fyziologii, studium má v angličtině. Jeho domovskou školou je Univerzita Karlova, kde v bakalářském programu studuje biologii na Přírodovědecké fakultě.

"Semestr se zde dokončit chystám. Co se týče návratu, tak to je ještě velká neznámá. Ještě nedokážu odhadnout, jaká bude v červnu situace," řekl.

Švédsko má mírnější opatření než v Česku. Zakázalo shromažďování více než 50 lidí, jsou zavřené střední a vysoké školy, menší děti do škol chodí. Lidé starší 70 let a chronicky nemocní by se měli držet doma, izolovat od lidí. Otevřené jsou kavárny i restaurace.

"Švédsko zatím nevydává moc krizových opatření. Jedině možná to, že by se nemělo scházet více jak 50 lidí, což se odrazilo ve zrušení společenských akcí. Zároveň však paradoxně vláda nabádá, aby lidé podporovali místní podniky a ekonomiku, takže kavárny a jiné restaurační zařízení jsou stále pořád plné," řekl Pivoňka.

V Göteborgu lidé, které student potkává, roušky moc nenosí, jen malé procento. "Je však zřejmé, že lidé jsou poměrně vystrašení a drží si odstup. Dále pak v potravinách jsou zavedena opatření, jako plexiskla a polepy značící požadovaný odstup. Zároveň však zde není patrná nijak velká změna oproti klasickému dění," řekl Pivoňka.

Student moc ven nechodí, spíš na menší procházky. Mohl by zajít do tělocvičen, protože jsou na rozdíl od Česka otevřené, ale nechce se vystavovat riziku. "Já sám jsem poměrně ve stresu a i přes absenci různých zákazů jsem většinou zavřený doma. Sám roušku nosím ve většině případů a dezinfekci používám na svůj telefon," řekl Pivoňka.

 

Jeho přátelé z Erasmu se ještě před dokončením kurzů rozhodli odjet domů. Školní povinnosti student plní distančně. Domovská i göteborská škola mu poskytly dostatečné informace. "Distanční forma studia je občas mírně chaotická, ale jeho přípravu a vedení zde zvládají dobře. Celkově mám dojem, že místní kurzy jsou hezky organizované," řekl Pivoňka.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  27%
  janacek_2_240x100.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz