zpravy

Do Noci vědců se v Liberci zapojí univerzita i centrum iQLandia

26. 11. 2020

(čtk) Do programu Noci vědců se v Liberci zapojí technická univerzita i science centrum iQLandia. Letošním tématem je Člověk a robot. Kvůli koronavirovým opatřením museli organizátoři přesunout program do on-line prostředí, díky tomu bude ale na internetu přístupný nejen v pátek, ale až do konce letošního roku, řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl. 

Univerzita představí třeba simulační figuríny používané ve zdravotnictví. "Jsou ve skutečnosti prošpikované elektronikou a mají blízko k robotům. Jen ožít," řekl mluvčí univerzity. Právě to si mohou účastníci programu na dálku zkusit. Ti otrlejší dostanou také například možnost prozkoumat zákoutí lidského těla na virtuálním pitevním stole.

V rámci programu představí univerzita také humanoidního robota Peppera, který by mohl brzy vyrazit za dětmi i do škol a pomáhat tam třeba s výukou matematiky. "Chytrý je na to dost," poznamenal Pirkl. Odborníci z liberecké techniky představí v rámci Noci vědců také nejnovější trendy v 3D tisku, pracují totiž na tiskárně, která dokáže z cementové směsi vytisknout celou stavbu.

S iQLandií dostanou děti možnost proměnit svůj pokoj na chvíli v laboratoř. Vyzkouší si několik pokusů - třeba jak dostat předmět skrz desku stolu, aniž by se zničila, jak vyrobit nehořlavý balonek, poslušnou plechovku nebo jak přimět míček k levitaci. Zájemci se ale také dozvědí, jak funguje termokamera a co je infračervené záření. Fyzikální zákony si budou moci ověřit na jednoduchých modelech, k jejichž výrobě bude stačit tiskárna, papír a nůžky.

Noc vědců je celorepubliková akce, která se od roku 2005 zaměřuje na popularizaci vědy a techniky. Letos se do ní zapojí kolem 50 českých univerzit, science center a dalších vědeckých a na vědu orientovaných institucí, jako jsou hvězdárny a planetária nebo akademie věd.

 

 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz