zpravy

Fiala pověřil řízením maturit nového šéfa, výsledky budou v pátek

12. 06. 2012

(ČTK) Ministr školství Petr Fiala pověřil řízením státních maturit Jiřího Zíku. Dosavadní výkonný ředitel centra pro přípravu maturit Cermat tak ve funkci vystřídal Pavla Zeleného, který byl v pátek odvolán kvůli chybám při letošních maturitách. Nový ředitel se chce zaměřit na uznání státních maturit při přijímání na vysoké školy a na elektronickou maturitu. 
Mluvčí ministerstva Kateřina Savičová řekla, že kompletní výsledky jednotných zkoušek bude mít Cermat v pátek. Zveřejní je během příštího týdne. Po skončení maturit také odstartuje audit celého projektu. 
"Pan ministr probíral s panem Zíkou otázky související s jeho pověřením řízením Cermatu," řekla k schůzce na ministerstvu Savičová. Sám Zíka pak na webu novamaturita.cz označil jako svůj hlavní cíl to, aby byly výsledky maturit v budoucnu uznávány při přijímání na vysoké školy. Měly by se také připravit samostatné zkoušky pro ty, kteří si například kvůli práci potřebují dodělat maturitu jen v určitém předmětu. Dokončena by měla být i maturita z informatiky, projekt se musí začít také chystat na přechod na elektronickou formu. 
Absolvent mechanizační fakulty Vysoké školy zemědělské Zíka v Cermatu působí od roku 2008. Předtím pracoval v soukromém sektoru v pozicích předsedy představenstva a finančního ředitele. 
Bývalý šéf Zelený skončil, protože u letošních maturit se objevila řada chyb. Kvůli příliš těžkému testu z matematiky musel Cermat zpětně zmírňovat hodnocení. Vlna kritiky se snesla i na hodnocení písemných prací, bylo prý neobjektivní. Navíc se objevilo několik škol, které při písemkách podváděly, Cermat jim poté umožnil zkoušku zopakovat. 
"Registr výsledků maturit bude uzavřen v pátek 15. června. Zveřejněny by měly být příští týden na tiskové konferenci," sdělilo tiskové oddělení ministerstva. Do tohoto pátku musejí také všichni maturanti dostat maturitní vysvědčení. Pak ministerstvo zahájí audit nákladů na jednotnou maturitu a procesní audit, který ukáže, jak jsou stanoveny procesy uvnitř centra, které jednotnou zkoušku řídí. 
  


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz