zpravy

Krajský úřad zavalují žádosti nespokojených maturantů

12. 06. 2012

(ČTK) Už zhruba sto žádostí o přezkum výsledků státních maturit dorazilo na krajský úřad v Olomouci. Studenti mají výhrady hlavně k vyhodnocení slohových prací z češtiny. Počet žádostí krajské úředníky nepříjemně překvapil. Předají je k dalšímu posouzení Centru pro přípravu maturit (Cermat) a na jeho základě rozhodnou ve správním řízení. Počet žádostí ještě může narůst, řekl vedoucí odboru školství olomouckého hejtmanství Miroslav Gajdůšek. 
"Většina žádostí se týká maturit z českého jazyka, zejména slohové práce. Číslo je vysoké, hodně nás překvapilo. Hodnotit slohové práce není vůbec jednoduché a je možné, že posudky dvou hodnotitelů se mohou výrazně lišit," uvedl Gajdůšek. 
Podněty úřad předá Cermatu, který práce znovu ohodnotí. "Předpokládáme, že by nám měli práce vrátit zhruba za 14 dnů, je to ale jen náš odhad. My pak budeme rozhodovat ihned. Všichni neúspěšní studenti by si ale měli raději ve stanovené lhůtě zajistit termín pro podzimní maturitu, aby o ni v případě negativního posudku nepřišli," radí Gajdůšek. Počet žádostí se podle něj ještě může zvýšit, nemělo by to už být ale dramatické číslo. 
Letos slohové práce hodnotili lidé vyškolení Cermatem. Loni tak naopak činili učitelé ve školách. "Loni jsme nějaké žádosti o přezkum také měli, ale zdaleka ne v takovém množství," doplnil Gajdůšek. 
Desítky žádostí o přezkum odešly či odejdou například z olomouckého Gymnázia Hejčín. Jeho ředitel Evžen Mayer se netají výhradami vůči letošní podobě státních maturit. "Matematika byla jedna rána pod pás, ta se ale naštěstí dotkla jen mála studentů. Čeština ale postihla všechny, hodnocení bylo nevyvážené a naprosto neobjektivní," řekl Mayer. S tím souhlasí i učitelka českého jazyka na gymnáziu Hana Vacková. "Tři naši žáci se slohovou prací neprošli vůbec. Dva z nich jsou přitom jedničkáři, kteří po celou dobu studia vykazovali výborné výsledky," uvedla Vacková. O přezkum žádají i další nespokojení studenti. 
Žádosti o přezkum zasílají i studenti olomouckého Slovanského gymnázia. "Máme tu studenty, kteří očekávali jedničky a mají trojky. Ztratili víru v to, že jejich práce byly posouzeny objektivně, a žádají přezkum. Jen dnes odchází 11 žádostí. Loni jsme problémy neměli, studenti svým učitelům věřili. Letos ani nevidí opravené práce a nevědí, v čem chybovali. Hodnotitelé jsou navíc anonymní," řekl ředitel školy Radim Slouka. 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/un_390x60_rmj.jpg
  reklama
  akcent_09-19_125x125.gif
  ucebnice
  1590530400_polartraver.gif
  anketa
  Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  35%
  41%
  24%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz