zpravy

Stávka učitelů v Chicagu pokračuje, školy se dnes neotevřou

17. 09. 2012

Učitelské odbory v americkém Chicagu se rozhodly prodloužit svou týden trvající stávku nejméně do středy. Pro 350.000 žáků mateřských, základních a středních státních škol se tato zařízení tak neotevřou ani dnes. Starosta města Rahm Emanuel podle agentury Reuters oznámil, že se bude domáhat ukončení protestu učitelů cestou soudního příkazu.
    Ještě v pátek přitom server televize CNN oznámil, že se stávka chicagských učitelů zřejmě chýlí ke konci díky uzavření rámcové dohody s vedením města o novém systému odměňování. V neděli ale předsedkyně Odborového svazu učitelů a školských pracovníků překvapivě oznámila, že se zhruba 800 delegátů na setkání rozhodlo stávku prodloužit nejméně do středy, aby mohli novou dohodu konzultovat s řadovými odboráři. Je prý zapotřebí více času ke zvážení, zda se učitelé na základě této dohody vrátí zpátky do práce. 
    Stávka, do níž se zapojilo 29.000 učitelů a dalších školských pracovníků, vypukla v pondělí. Zaměstnanci státních škol ve třetím největším městě Spojených států protestují proti reformám, které prosazuje chicagský starosta a bývalý šéf kanceláře prezidenta Baracka Obamy Rahm Emanuel. 
    Spor se točí kolem počtu žáků ve třídách, výdajů na školství, hodnocení učitelů podle výsledků žáků, platů a autonomie ředitelů při hodnocení učitelů a jejich platů. Podle stávkujících učitelů plánované změny ohrožují jejich postavení. 
    Stávka učitelů ve státních školách se v Chicagu koná poprvé po 25 letech. Při poslední podobné akci v roce 1987 trvaly protesty 19 dní. 
    Pokud by letošní protest trval déle, mohl by mít podle analytiků dopad i na prezidentské volby, které se uskuteční 6. listopadu. Spor by totiž mohl ohrozit vztahy demokrata Obamy, který usiluje o znovuzvolení, a odborů, které patří k největším finančním dárcům Demokratické strany.

čtk


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz