zpravy

Petrohradská konzervatoř slaví jedno a půl století existence

19. 09. 2012

Před 150 lety, 20. září 1862, byla v ruském Petrohradu zřízena konzervatoř. Instituce nesoucí jméno slavného hudebního skladatele Rimského-Korsakova je nejstarší hudební školou v Rusku. Za dobu své existence dala světu celou řadu vynikajících interpretů a skladatelů. Není tedy divu, že se letošní jubileum petrohradské konzervatoře ocitlo na seznamu významných výročí Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).  
    Konzervatoř v tehdejším hlavním městem carského Ruska založil pianista a skladatel Anton Rubinstein, jenž byl také jejím prvním ředitelem. V roce 1871 se členem pedagogického sboru stal komponista Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov, který zásadně pozdvihl kvalitu a renomé školy. 
    Mezi absolventy petrohradské konzervatoře je celá řada dnes slavných osobností ruské hudební scény. Studovali zde mimo jiné skladatelé Dmitrij Šostakovič, Sergej Prokofjev či jeho jmenovec Rachmaninov. Asi nejproslulejším absolventem ale byl jeden z nejgeniálnějších komponistů 19. století - Petr Iljič Čajkovskij. 
    V současnosti má Petrohradská státní konzervatoř Nikolaje Rimského-Korsakova sedm fakult, na nichž studuje přibližně 1500 posluchačů. Kromě skladby, hudební vědy, dirigentství a hry na hudební nástroje nabízí školataké kurzy choreografie. Z aktuálně působících umělců, kteří petrohradskou konzervatoř navštěvovali, je možné jmenovat například světově proslulou operní pěvkyni Annu Netrebkovou.

čtk
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/un_390x60_rmj.jpg
  reklama
  akcent_09-19_125x125.gif
  ucebnice
  1590530400_polartraver.gif
  anketa
  Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  35%
  41%
  24%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz