zpravy

Třeboňští gymnazisté vyhlásili stávkovou pohotovost

13. 11. 2012

(čtk) Studenti třeboňského gymnázia vstoupili do stávkové pohotovosti. Důvodem je dosáhnout odvolání komunistů z vedení resortu školství v Jihočeském kraji. Pokud hejtman Jiří Zimola (ČSSD) nebude reagovat na jejich protestní prohlášení, chtějí na 17. listopadu svolat demonstraci na českobudějovické náměstí, informuje dnešní regionální tisk. Studenti podle hejtmana dávají ultimáta a vyhrožují, nechtějí jednat, řekl dnes hejtman v reakci na protest ČTK. 
V Jihočeském kraji uzavřela koalici vítězná ČSSD s druhou KSČM. Komunisté mají tři posty v krajské radě. Uvolněný post radní pro školství a kulturu získala učitelka strakonické základní školy Vítězslava Baborová. Učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha nato sepsal petici, v níž se vyjadřuje proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Do dnešního dne ji podepsalo přes 4000 lidí. 
Třeboňští gymnazisté rozesílají studentům ostatních škol žádost o podporu. Podle šéfa stávkového výboru studenta Dominika Hořejšího ji zatím mají jistou z gymnázia v Táboře a zřejmě i z Písku. "Sama paní Baborová argumentuje, abychom ji nechali předvést, co umí a co dokáže, a nekritizovali ji ještě před jejím nástupem (...) Žena, která pohrdá názory nás mladých na její stranu jen proto, že jsme dobu jejich vlády nezažili, neuznává víceletá gymnázia jako baštu vzdělání v naší společnosti a chystá se je nahrazovat učilišti," píše se mimo jiné v prohlášení s názvem Nedovolme komunistům návrat k moci! 
"Jak mám na prohlášení studentů a petici reagovat? Oni nechtějí jednat. Oni mi dávají ultimátum, že pokud do čtvrtka neodvolám paní Baborovou z rezortu školství, tak půjdou demonstrovat. Ptám se: je opravdu hejtman tím, kdo odvolává své radní? Nepletou si petenti kompetence," řekl hejtman ČTK. Připomněl, že radu zvolilo ustavující zastupitelstvo a jedině ono je může odvolat. "Je jasně řečeno, že studenti nechtějí vyjednávat, oni nedávají čas k tomu, aby s nimi někdo jednal, aby slyšel jejich názor. Dávají ultimáta a vyhrožují," řekl hejtman. Již dříve uvedl, že musí respektovat výsledky voleb, pokud by se některý radní neosvědčil, navrhl by zastupitelstvu sám jeho odvolání.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz