zpravy

Jmenovací dekret převzalo 50 profesorek a profesorů

19. 11. 2012

 (mšmt)  Padesát nových profesorek a profesorů převzalo ve Velké aule pražského Karolina jmenovací dekret z rukou prezidenta ČR Václava Klause a ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy. 

„Rád bych hned v úvodu poděkoval panu prezidentovi Václavu Klasovi za pozornost, kterou za všechna léta věnoval jmenování profesorů a za to, že tento formální proces povýšil na akt,“ pronesl ve svém projevu ministr školství Petr Fiala s tím, že se jedná o poslední jmenování profesorů současným prezidentem Klausem. Ministr Fiala dále zdůraznil důležité postavení profesorů ve společnosti: „Nejedná se jen o nejvyšší akademickou hodnost, profesor musí být autoritou, kvalitním vědcem, dobrým pedagogem, a také nositelem intelektuálních poselstev ve společnosti.“

Na slova ministra školství Fialy navázal i prezident Václav Klaus: „Byl bych rád, kdybyste titul profesora využili nejen k vědecké a pedagogické činnosti, ale se také jako významní představitelé inteligence aktivně účastnili ve veřejných diskusích,“ řekl prezident Klaus, který za celé své desetileté funkční období jmenoval 1581 profesorů.

O profesuru se může ucházet člověk, který má docentský titul a prokáže odpovídající kvalifikaci. V řízení se prokazuje pedagogická, vědecká nebo umělecká kvalifikace uchazeče. Po posouzení těchto požadavků jej pětičlenná odborná komise dále navrhuje vědecké radě univerzity.

Nejvíce návrhů na jmenování profesorů předložila pražská Univerzita Karlova (17), brněnské Vysoké učení technické (6) a Masarykova univerzita v Brně (5).

Jmenovací akt ukončil závěrečným slovem náměstek ministra pro vysoké školy, vědu a výzkum Tomáš Hruda.

Seznam profesorů jmenovaných:

Seznam profesorů.pdf


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama

  ucebnice
  image 2_240x200.jpg
  anketa
  Je český vzdělávací systém připraven na rozsáhlou inkluzi?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  25%
  60%
  15%
  termaly_losiny_2018.jpg
  cesko-nem_fond.gif
  © Copyright 2010 - 2016 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: diversite.cz