zpravy

Řekové si připomněli studentské povstání proti juntě z roku 1973

19. 11. 2012

(čtk) Řekové si pokojným pochodem 17. listopadu připomněli studentské povstání proti z roku 1973 proti vojenské juntě. Asi 20.000 lidí se vydalo k ambasádě USA. Připojili se k nim i lidé demonstrující proti úsporným opatřením vlády. Studentské a odborářské demonstrace se na Mezinárodní den studentstva konaly také v Itálii. 
V Řecku je 17. listopad spojován především s událostmi na aténské polytechnice, kde v roce 1973 studenti protestovali proti vojenské juntě Georgiose Papadopulose a Dimitriose Joannidise. Protesty byly brutálně potlačeny. Desítky lidí byly zabity a přes tisícovku jich bylo zraněno. 
Řecká policie v Aténách měla pohotovost, ale demonstrace se obešla bez větších výtržností. Jako obvykle se průvod vydal k velvyslanectví USA, kde protestující spálili americkou vlajku. Napětí vzrostlo, když demonstranti chtěli pokračovat k izraelské ambasádě, a demonstrovat tam proti útokům na pásmo Gazy. Policie jim v tom nejdřív chtěla zabránit, ale nakonec je nechala projít. 
V minulosti se akce k 17. listopadu často zvrhly v násilnosti. Letos byla v ulicích mimořádně silná přítomnost policie kvůli obavám, že se násilnosti budou opakovat vzhledem k atmosféře zjitřené hospodářskou krizí a úspornými opatřeními. Demonstranti současnou vládu premiéra Antonise Samarase přirovnávali k někdejší juntě. 
  


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama

  ucebnice
  image_3_240x200.jpg
  anketa
  Je český vzdělávací systém připraven na rozsáhlou inkluzi?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  26%
  60%
  14%
  zs.travnickova_240x100.gif
  © Copyright 2010 - 2016 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: diversite.cz