zpravy

Stovky lidí protestovaly 17. listopadu na českobudějovickém náměstí proti KSČM

19. 11. 2012

(čtk) Nespokojenost s účastí KSČM ve vedení Jihočeského kraje přišlo 17. listopadu při zhruba hodinu a čtvrt trvajícím shromáždění na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. vyjádřit několik stovek lidí. Vyvrcholily tím týdenní studentské protesty, které začaly ve chvíli, kdy se radní pro školství stala komunistka Vítězslava Baborová. Nyní studenti uvažují o tom, že na čtvrtek 22. listopadu připraví hodinovou stávku.
"Vstoupíme do ní, pokud pan hejtman Zimola bude trvat na svém a školství a kulturu v kraji povedou dál komunisté," řekl vůdce studentů třeboňského gymnázia Dominik Hořejší. Nejbližší zasedání krajského zastupitelstva, které by případně mohlo Baborovou odvolat, se uskuteční 18. prosince. Protestující studenti se s hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) minulou ve středu sešli. Žádali jej, aby na nejbližším krajském zastupitelstvu vyvolal hlasování o odvolání Baborové. Zimola tento krok odmítl. 
17. listopadu krátce před 15:00 proudily na českobudějovické náměstí zástupy lidí. Někteří účastníci shromáždění dorazili s transparenty. Na nich byly hesla jako: "Rudí bratři, vraťte se do svých rezervací." 
Mítink zahájil projevem organizátor dnešní akce Hořejší. "Nesouhlasíme s tím, aby se komunisté podíleli na moci nad krajem," vysvětlil jeden z důvodů, proč se shromáždění koná. 
K lidem pak z pódia promluvili například kritik a publicista Jan Rejžek, dokumentaristka Olga Sommerová, ředitel Jihočeského divadla a senátor Jiří Šesták nebo rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. "Doporučuji paní Baborové, ať si se svými stranickými kolegy udělá test, kolik lidí zemřelo v Jáchymovských dolech," uvedl ve svém projevu Rejžek, který dodal, že naposledy mluvil v Českých Budějovicích k lidem z balkonu radnice v roce 1990. 
Rektor Jihočeské univerzity, jejíž některé fakulty podporují aktivity proti podílu KSČM na vládě v kraji, řekl, že komunistická strana je zločineckou organizací. "A proto je potřeba s ní bojovat," uvedl. 
V Jihočeském kraji uzavřela povolební koalici vítězná ČSSD s druhou KSČM. Komunisté mají tři místa v krajské radě. Učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha nato sepsal ještě před zvolením Baborové petici proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Petici už podepsalo přes 8000 lidí. Studenti třeboňského gymnázia v pondělí vstoupili do stávkové pohotovosti. Následně je podpořily i jiné školy v kraji.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz