zpravy

Ministerstvu školství byly obnoveny platby z EU

20. 11. 2012

(čtk) Ministerstvu školství byly obnoveny platby z problémového programu Evropské unie Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Začátkem roku tak úřad dostane z Bruselu zhruba osm miliard korun. Ministerstvo to oznámilo na dnešním briefingu. V rámci takzvaných finančních korekcí ale Česko přijde o 762 milionů korun.

V programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost byla ministerstvu kvůli špatnému čerpání pozastavena část dotace ve výši 1,2 miliardy Kč. Již započaté projekty se poté dotovaly ze státního rozpočtu. Úřad proto začátkem roku dostane celkově osm miliard určených pro celý letošní rok.
Tato částka už je ale snížena o finanční korekci 762 milionů, na níž se ministerstvo domluvilo s Evropskou komisí. Jde o peníze, které ČR musí vyplatit příjemcům, ale EK je na dané projekty neproplatí. Česko však může tuto dotaci využít v jiných výzvách, státní rozpočet už ale o tyto peníze přijde. "Dohodnutou částku finančních oprav považuji vzhledem ke složitosti nastalé situace za přijatelnou," řekl ministr školství Petr Fiala. Dodal, že je to nejnižší částka ze všech českých operačních programů, v nichž kontrola Evropské komise našla pochybení.
Fiala už na začátku září upozornil na to, že Česko téměř jistě nestihne z programu vyčerpat čtyři až pět miliard korun. Na vině jsou prý nekvalitně připravené projekty a zpožďování. Problémy s čerpáním z EU má ministerstvo školství dlouhodobě. Peníze byly ČR zastaveny poté, co Evropsá komise koncem loňského roku našla chyby v zadávání veřejných zakázek. Ministerstvo proto chystá jednodušší administraci projektů, úřad rovněž zastavil přípravu takzvaných individuálních programů národních.
Z programu mělo Česko do roku 2013 získat celkem 1,83 miliardy eur (přes 46 miliard korun). Vláda ale rozhodla o převedení miliardy do programu Lidské zdroje a zaměstnanost pod ministerstvem práce. Ministerstvo školství spravuje ještě program Výzkum a vývoj pro inovace, v němž je 2,07 miliardy eur (více než 52 miliard korun).


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/un_390x60_rmj.jpg
  reklama
  akcent_09-19_125x125.gif
  ucebnice
  1590530400_polartraver.gif
  anketa
  Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  34%
  43%
  23%
  1591221600_tyr.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz