zpravy

Jihočeské střední školy a Pedagogická fakulta stávkovaly

23. 11. 2012

Několik středních jihočeských škol a Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity včera dopoledne hodinu stávkovaly. Studenti tím vyjádřili protest proti tomu, že školství v kraji vede radní za KSČM. Stávku vyhlásilo třeboňské gymnázium a postupně se k němu připojily střední školy v Českých Budějovicích, Soběslavi, Jindřichově Hradci, Kaplici, Táboru, Prachaticích, Písku a Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity. 
"Nechceme, aby zástupce totalitní strany navrhovala odvolávání ředitelůškol v kraji. A hlavně protestujeme proti koalici ČSSD a KSČM," uvedl v téměř zaplněné aule třeboňského gymnázia vůdce tamních studentů Dominik Hořejší. 
Podle něj stávka není poslední akcí, v níž se on a jeho vrstevníci kategoricky vymezují proti spoluúčasti KSČM na správě kraje. "Chceme v příštím týdnu opět v Českých Budějovicích na náměstí uspořádat protestní shromáždění. Zatím datum i přesný program připravujeme," řekl novinářům Hořejší. Podle něj by se shromáždění mělo uskutečnit ve čtvrtek 29. listopadu, případně v sobotu 1. prosince. Bylo by druhou akcí tohoto druhu. Studenti třeboňského gymnázia už protestní shromáždění uspořádali v sobotu 17. listopadu. "Bude to další krok, kterým vyjadřujeme jasný nesouhlas s koalicí ČSSD s nedemokratickou KSČM," řekl Hořejší. 
Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD, která vytvořila koalici s KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství Vítězslavu Baborovou (KSČM), což vyvolává v kraji už několik dní emoce. Před zvolením Baborové učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Petici k dnešku podepsalo přes 9000 lidí. Studenti třeboňského gymnázia minulé pondělí vstoupili do stávkové pohotovosti a postupně je podpořily další školy včetně Jihočeské univerzity. 
"Takhle ohromnou odezvu petice jsem neočekával. Člověk může snít o tom, že se něco takového rozběhne, ale i ty nejdivočejší sny jsou v tom dobrém smyslu překonány tím, co se děje. Rozpoutali jsme debatu na téma, jak velké nebezpečí komunisté nebo jiní extremisté představují," řekl autor petice Rosocha. 
Nevoli jihočeských studentů podpořilo například i vedení literárního PEN klubu. Jménem předsedy Jiřího Dědečka vyzvalo jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, aby znovu zvážil obsazení místa radní pro školství.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz