zpravy

V Betlémské kapli byly vyhlášeny vědecké technické ceny

03. 12. 2012

(čtk) V 15. ročníku soutěže na podporu českého školství a vědy Ceny Siemens získali hlavní ocenění mladí vědci z Prahy i Brna a také uznávaný univerzitní profesor František Véle. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo dnes večer v pražské Betlémské kapli, laureáti obdrželi také finanční odměny v celkové výši 1,2 milionu korun. 
Cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu obdrželi fyzici z Českého vysokého učení technického v Praze. Nejvýznamnější výsledek v oblasti vývoje a inovací patří studentům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně. Oceněny byly rovněž nejlepší diplomové a disertační práce. 
Do tradiční soutěže talentovaných technických mozků dorazil podle mluvčího firmy Siemens Pavla Kaidla rekordní počet 190 přihlášek v šesti kategoriích. Posuzovala je porota složená z rektorů a prorektorů pro vědu a výzkum českých technických a ekonomických vysokých škol a zástupců AV. 
Vítězný projekt z oblasti vývoje a inovací mladého osmičlenného brněnského týmu z Ústavu přístrojové techniky najde uplatnění především v oblastech přesného strojírenství, jemné mechaniky a optiky. "Nová metoda představuje významný krok ke zvýšení spolehlivosti vyráběných mechanických součástí. Zaměřuje se na velmi přesné ověření délky takzvaných koncových měrek, používaných pro kontrolu mechanických měřidel délky," uvedl vedoucí týmu Ondřej Číp. 
Cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu získali mladí pražští fyzici. Svým projektem jako první na světě realizovali kvantovou procházku v rovině, díky níž se výrazně posunou k sestavení takzvaného kvantového počítače. 
Nejlepším pedagogickým pracovníkem se stal devadesátiletý František Véle. Porota ocenila jeho celoživotní práci vysokoškolského učitele. Je zakladatelem kineziologie - vědy o mechanických zákonitostech pohybového ústrojí člověka. Podílel se také na rozvoji takzvané Vojtovy metody, souboru cvičebních technik, používaných k léčbě psychických a tělesných poruch. Dlouhodobě také usiluje o zavedení prevence funkčních poruch páteře ve školách. 
Ceny Siemens s plaketou vynálezce Wernera von Siemens se udělovaly již popatnácté. Celkem bylo oceněno již 233 studentů, pedagogů a vědců formou stipendií a finančních odměn celkovou částkou téměř šest milionů korun.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  dekra_125x125-s.jpg
  1597960800_mascotte_125 x 125.jpg
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  40%
  33%
  27%
  evvoluce.png
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz