zpravy

Rodiče v Jílovém se bouří proti plánovanému rušení základní školy

14. 01. 2013

(čtk) Rodiče v Jílovém u Prahy se bouří proti zamýšlenému rušení menší základní školy v ulici Pod Školkou. Zařízení, které funguje jako malotřídka, má rodinný charakter a uplatňuje alternativní výukové metody. Podle rodičů by byla škoda zavedený model rušit. Město ale argumentuje tím, že potřebuje více míst pro předškoláky. Větší základní škola v Komenského ulici bude mít podle starostky Květy Halanové (SNK ED) od září zvýšenou kapacitu, takže do ní nebude problém všechny žáky z malotřídky přemístit. "Nepředpokládáme, že by některé dítě muselo jezdit někam jinam," řekla Halanová. 
Rodičům ale vadí, že se děti nebudou moci dál učit jiným způsobem než v běžné škole. V malotřídce nejsou známkováni, pracují ve skupinkách, podle rodičů bez stresu a v přátelské atmosféře. V zařízení pracuje šest lidí, kteří nejsou placeni z obecního rozpočtu. Škola údajně získává i dotace EU, mimo jiné na vzdělávání učitelek. "Kvůli marginálním ekonomickým argumentům zlikvidujeme know-how načerpané během 20 let existence školy, znepříjemníme život dětem a jejich rodičům," stojí v prohlášení zaslaném ČTK. 
Náklady na jednoho žáka v malotřídce jsou podle starostky vyšší než ve velké základní škole, to ale prý není rozhodující. Město podle Halanové pálí hlavně nedostatečná kapacita mateřinek, které navštěvuje 180 dětí. "Akutně bychom potřebovali ještě minimálně 25 až 30 míst," uvedla s tím, že přístavba by vyšla na pět milionů korun, zatímco přestavba základní školy se vejde do milionu a navíc nepotrvá tak dlouho. 
Rodiče však tento argument zpochybňují. Poukazují na to, že trendem poslední doby je spíše nárůst počtu dětí ve školním než předškolním věku. "Radnice nemá žádnou seriózní demografickou studii," tvrdí jeden z rodičů Jiří Janoušek. 
Malotřídku navštěvuje 41 dětí, škola v Komenského ulici má schválenou kapacitu 400 míst. Od září v ní mají přibýt další čtyři třídy na druhém stupni, celkově tak bude do zařízení možné umístit více než pět stovek dětí. "Je otázka, jestli má město zřizovat dvě základní školy, z toho jednu s nadstandardními podmínkami a druhou s obyčejnými podmínkami," podotkla starostka, která prý pobouření rodičů chápe. "Rozumím tomu, že se nechtějí zbavit výhod, které mají, protože to funguje spíše ve stylu školy soukromé, ale za obecní peníze," poznamenala. 
Záležitostí se má v pondělí zabývat zastupitelstvo. V otázce by mělo být co nejdříve jasno kvůli zápisům do prvních tříd, které jsou 15. února. Kompromisní variantou by podle Halanové bylo, kdyby si rodiče sami zřídili soukromou školu. Město by jim podle ní mohlo poskytnout jinou budovu, která se nehodí pro potřeby mateřské školy.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz