zpravy

Spotřeba ovoce v Česku jde dolů, dovoz jablek je rekordní

16. 01. 2013

(čtk) Spotřeba ovoce v České republice jde v posledních letech dolů, a to kvůli snaze lidí šetřit. Z dosud nejvyšších 90,4 kilogramu na osobu a rok v roce 2009 se spotřeba během dvou let propadla o 13 procent na 79 kilogramů na osobu. Nejvíce klesla spotřeba jablek. Pozici na trhu ztrácejí hlavně domácí producenti, protože dovozy jablek do Česka loni vystoupaly k rekordu. Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Naopak program Ovoce do škol je prý velmi úspěšný.
Připustil, že spotřebu i dovozy jablek v posledních dvou letech ovlivnily slabé úrody v českých sadech. "Pokles spotřeby však nepostihl jen domácí ovoce, ale dolů šla i spotřeba jižního ovoce," řekl Ludvík. Doplnil, že v nižší spotřebě se odrazil i menší prodej ovocných šťáv a džusů, které se také počítají do spotřeby čerstvého ovoce. 
Jablka se na spotřebě čerstvého ovoce podílejí zhruba 30 procenty. Zatímco v roce 2009 jich každý Čech snědl v průměru 26,7 kilogramu za rok, loni spotřeba klesla ke 20 kilogramům. "Celkově se spotřeba ovoce snížila asi o deset kilogramů na osobu a rok, z toho na jablka připadá asi šest kilogramů," řekl Ludvík. Po jablkách jsou nejvíce konzumovaným ovocem v souhrnu pomeranče a mandarinky asi se 13 kilogramy na osobu a rok. 
Dovoz jablek do ČR roste od vstupu země do Evropské unie, řekl Ludvík. "Zatímco před vstupem do EU se dovozy pohybovaly kolem 40.000 tun ročně, v následujících letech se postupně více než zdvojnásobily na loňských zhruba 85.000 tun," řekl Ludvík. Česká jablka tím podle něj ztrácejí pozici na trhu. Ovocnáře přítomné na dnešním jednání v této souvislosti vyzval k větší koncentraci své nabídky pro obchodní řetězce. Jablka do Česka jdou hlavně z Itálie a Polska a dále také ze Slovenska, Německa a Belgie. 
Ač spotřeba ovoce jde dolů, úspěšným projektem je podle Ludvíka program Ovoce do škol, který dotuje Evropská unie. V ČR je do projektu zapojeno přes 400.000 dětí z 1. stupňů základních škol, což je 92 procent dětí, které na dotované ovoce mají podle evropské legislativy nárok. "V tomto ohledu je ČR nejúspěšnější z 24 zemí EU, které jsou do programu zapojené," řekl Ludvík. Pro letošní rok EU svůj příspěvek na ovoce zvedla na 102 milionů korun, z českého rozpočtu jde 38 milionů korun. 
Ovocnáři se do škol snaží prosazovat svá jablka a hrušky, mnohdy ale školáci mají ovoce či ovocné šťávy z dovozu. "V programu vidíme hlavně vzdělávací efekt a efekt změny stravovacích návyků," uvedl Ludvík. Finančním objemem není tento odbytový kanál prý nijak zásadní. 
 Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), který Ovocnářské dny navštívil, hodlá ministerstvo program dál podporovat. "Patří to k naší strategii podpory regionálních producentů a počítáme s tím i do příštího roku," řekl Bendl. K ovoci z dovozu řekl, že vzhledem k sezonnosti nelze zajistit dodávku českého ovoce do škol po celý rok.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  39%
  34%
  27%
  janacek_2_240x100.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz