zpravy

CESNET zprovozní do poloviny roku tři obří úložiště dat v ČR

16. 01. 2013

(čtk) Tři obří národní úložiště dat pro vědu a výzkum vzniknou v Česku do poloviny letošního roku. Sdružení vysokých škol CESNET a Západočeská univerzita (ZČU) už zprovoznily první v Plzni, další datacentra, takzvané serverovny, určené pro všechny české vysoké školy, budou v Brně a Jihlavě. CESNET do nich dá s podporou EU i vysokých škol celkem zhruba 105 milionů korun. ČTK to řekl Jan Gruntorád, ředitel CESNET, jehož členem je také Akademie věd ČR. 
"Úložiště musí být od sebe daleko pro případ přírodní katastrofy. Některá důležitá data chtějí mít uživatelé na dvou úložištích," uvedl. Dalšími požadavky byly kvalitní technologie a odborníci. Každé úložiště přijde na 30 až 35 milionů korun. 
Potřeba ukládání dat je podle Gruntoráda "významně rostoucí". "Jednak se tu staví nové projekty, které budou generovat spoustu vědeckých dat, jako je obrovský laser a biologické aplikace, kde chtějí ukládat DNA, ale také vzrostla přirozená potřeba vysokých škol. Nejvíce náročné na kapacitu jsou fyzikální experimenty a boom se čeká v biologickém výzkumu," uvedl. Podle Gruntoráda bude kapacita úložišť minimálně na pět let dostatečná. Navíc budou mít rezervu, aby bylo bylo možné rozšířit. 
Podle ředitele Centra informatizace a výpočetní techniky ZČU Jana Rychlíka využívá nyní CESNET v Plzni dvě třetiny kapacity a zbytek ZČU. "Pořídili jsme špičkové zařízení, které bude sloužit komunitě z celé ČR a jsem přesvědčený, že i do zahraničí," uvedl Gruntorád. Podle Rychlíka pomůžou velkokapacitní datová úložiště vědeckým týmům dlouhodobě ukládat a organizovat data a zvládnou také očekávaný dramatický růst objemu datových souborů pro vědu a výzkum v Česku. 
CESNET zajišťuje také páteřní propojení škol optickými vlákny, které nyní rozšiřuje. Rychlost přenosu dat vroste desetinásobně, což by mělo "bohatě stačit". "Na upgrade celorepublikové sítě půjde 340 milionů Kč a bude hotový koncem roku. Jde hlavně o aktivní části sítě a komponenty přenosového systému," dodal Gruntorád. 
Vysoké školy zatím platí CESNETu úměrně velikosti jejich rozpočtu. V budoucnu si zřejmě budou připlácet za služby navíc. Zatím má každá školavlastní serverovnu, ale obří centra jim nabídnou levnější uložení. CESNET financují kromě členských příspěvků hlavně granty z operačních programů EU, ministerstva školství a Grantové agentury.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *



  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  39%
  35%
  27%
  janacek_2_240x100.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz