zpravy

Policie podezření z podvodů v Bankovním institutu neprokázala

25. 01. 2013

(čtk) Policii se nepodařilo prokázat podezření z podvodů v činnosti soukromé vysoké školy Bankovní institut. Případ proto policisté po více než roce odložili, řekl státní zástupce z Prahy 5 Michal Hanych. Policie se zajímala například o to, zda škola neumožňovala získávat studentům při pobytu v zahraničí víza za výhodnějších podmínek, než je běžné. Prověřovala také to, jestli studijní programy vyučované na území Maďarska a Ukrajiny smluvními partnery školy splňovaly předepsané standardy. 
"Nebylo prokázáno podezření ze spáchání trestného činu, proto byl případ odložen," uvedl žalobce. 
Trestní oznámení na vysokou školu podala předloni Akreditační komise kvůli závažným nedostatkům, které objevila u jejích zahraničních poboček. Podle závěrů komise škola uskutečňovala v zahraničí studijní programy a jejich obory, které neměla akreditovány. Nabízela navazující magisterské studium financí v ruštině v Kyjevě či bakalářské studium bankovního managementu a oceňování majetku v Budapešti. Ani jeden program ale komise nepovolila a zjistila tehdy i další nesrovnalosti. 
Členové komise u studia v Kyjevě například zjistili, že u třech z osmi absolventů byla délka studia jeden semestr, navíc u bývalých studentů chyběla dokumentace o průběhu státní závěrečné zkoušky či obhajobě diplomové práce. V Budapešti zase vedení vysoké školy zahájilo výuku i přes nesouhlasné stanovisko Akreditační komise, přičemž studenti byli vedeni v matrice studentů programu vyučovaného v českém jazyce, který je akreditován. 
Komise také tehdy navrhla odnětí akreditace celkem u pěti bakalářských a dvou magisterských programů. Ministerstvo školství však rozhodlo pouze o odebrání akreditace u navazujícího studijního programu Economy and Management vyučovaném v angličtině. Důvodem bylo to, že studijní evidence nebyla vedena v jazyce výuky. Řízení ohledně odebrání akreditace studia v češtině ale ministerstvo zastavilo. 
Nedostatky ve studijních programech ale zřejmě stále přetrvávají. Jiří Smrčka z Akreditační komise řekl, že v prosinci její členové navrhli omezení akreditací u některých programů. Konečné slovo ale bude mít až ministerstvo školství. Bankovní institut musel již dříve ukončit činnost několika svých poboček v ČR a na Slovensku kvůli nízké kvalitě výuky.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz