zpravy

Na řešení krize kvůli radnímu Sloupovi se KSČM a ČSSD neshodly

05. 03. 2013

(čtk) ČSSD v radě Karlovarského kraje odmítla návrh komunistů, aby náměstek pro školství, bývalý politruk Václav Sloup (KSČM) zůstal v radě a aby ČSSD pouze převzala resort školství. Komunisté si ale chtějí zachovat většinu v radě, v níž mají pět z devíti členů. Hejtmanovi Josefu Novotnému (ČSSD) se to ale nelíbí, jak řekl novinářům. Výměnu Sloupa za někoho jiného komunisté nechtějí.

Požadavek hejtmana z minulého týdne zněl, aby KSČM náměstka pro školství vyměnila, protože kvůli jeho minulosti politruka pohraniční stráže se v kraji zvedla vlna protestů. "Každé jeho rozhodnutí ve školství bude a priori vnímáno negativně a bude zpolitizováno," upozorňuje Novotný.

"Dočkal jsme se výsledku naprosto neuspokojivého. KSČM to udělala tak, že vlk se nažral a koza zůstala celá. Budu proto žádat vedení ČSSD, aby se k této odpovědi komunistů postavilo," uvedl Novotný. O konci koalice v této souvislosti zatím hejtman nechce mluvit.

Krajský předseda KSČM Josef Murčo ČTK řekl, že se dá jednat o výměně resortů mezi KSČM a ČSSD, nebo o tom, že by si komunisté nechali resort školství, ale našli pro něj někoho jiného. Za Sloupem však stojí členská základna KSČM.

Spolupráci ČSSD s KSČM dnes odsoudil při návštěvě kraje i premiér Petr Nečas (ODS). "ČSSD po dvaceti letech vytáhla komunisty z izolace. Byla to ona, kdo vrátil politruky do školství," uvedl Nečas.

"ODS před volbami varovala před návratem komunistů k moci v krajích. ČSSD jim tento návrat opravdu umožnila. To, co se dnes děje v Karlovarském kraji kolem Václava Sloupa, jasně ukazuje, že se komunisti přes záda ČSSD vyškrabávají k moci a nebojí se si dupnout," uvedl Petr Nečas.

Právě Sloupova minulost je příčinou sporů ve vedení kraje i demonstrací, petic a dalších protestů, které se v kraji konaly poté, co stanul v čele krajského školství. Sloup byl politrukem někdejší pohraniční stráže a dosud prý považuje její činnost, kdy násilím bránila lidem emigrovat do demokratických států, za správnou. Sloupa už se dvakrát neúspěšně pokusila odvolat opozice


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz