zpravy

ÚS odmítl stížnost zakladatelky Metropolitní univerzity Benešové

02. 04. 2013

(čtk) Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost zakladatelky Metropolitní univerzity Praha (MUP) Anny Benešové, odsouzené za korupci a zpronevěru. Dvouletý trest vězení se čtyřletou podmínkou Benešové už dříve prominul tehdejší prezident Václav Klaus. Rozhodnutí ÚS tak nemá praktický dopad, trest je zahlazený. ÚS ale v podstatě potvrdil, že soudy, které se případem zabývaly, nijak neporušily základní práva Benešové, zjistila dnes ČTK z usnesení zpřístupněného v databázi soudu.
    Benešová se domáhala zrušení všech soudních rozhodnutí v její věci. Podle ÚS ale justice postupovala v souladu s principem spravedlivého procesu. "Řízení vedoucí k pravomocnému odsouzení lze označit za řízení spravedlivé," napsal v usnesení soudce zpravodaj Miloslav Výborný. Loni Benešová neuspěla ani u Nejvyššího soudu, který rozhodoval taktéž až po zásahu exprezidenta Klause. 
    Benešová korupční jednání i zpronevěru od počátku popírala. Podle rozsudku nechala na MUP studovat zhruba 50 zájemců bez školného. Byli mezi nimi zaměstnanci pražského magistrátu, městských částí či Úřadu průmyslového vlastnictví. Soudy to považovaly za formu korupce. Ředitelka se podle verdiktu provinila i tím, že si nechala rekonstruovat svůj pražský byt a dům v Dobřichovicích na útraty univerzity. 
    Benešová také údajně předala v obálkách s prospekty univerzity úplatky. V lednu 2008 prý dala 50.000 korun úřednici z královéhradeckého krajského úřadu, aby ovlivnila výši ceny pronájmu budovy pro univerzitu. V roce 2009 údajně předala obálku se 100.000 korunami radnímu v Praze 3 Pavlu Hurdovi. Cílem prý bylo to, aby Hurda lobboval za zájmy školy při odkoupení budovy v třetím pražském obvodu. 
    Prezident o milosti pro Benešovou rozhodl loni v únoru. Odůvodnil ji tím, že těžce nemocný manžel Benešové potřebuje její pomoc a že nebyla v minulosti trestána.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1558389600_patron-deti_390x60.jpg
  reklama
  ucebnice
  vizab_240x100.jpg
  anketa
  Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  48%
  32%
  20%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz