zpravy

Sdružení Matt a Hurry zveřejnilo maturitní žebříčky gymnázií

12. 04. 2013

(MaH) Občanské sdružení MATT A HURRY zahájilo zveřejňování přehledů středních škol s výsledky jarního termínu maturitní zkoušky 2012. Sdružení chce uvést na pravou míru dezinformace, které uveřejnil před měsícem jeden ze zpravodajských serverů, a zároveň předejít dalšímu „žebříčkovému kutilství“. Přehledy škol s výsledky maturit pro občanské sdružení zpracoval tým analytiků pod vedením bývalého ředitele CERMATu, Pavla Zeleného.

Občanské sdružení MATT a HURRY, o.s. zveřejnilo dne 5. dubna na svých webstránkách www.mattahurry.cz sedm žebříčků 361 gymnázií podle maturitních výsledků z jara 2012. O týden později sdružení tamtéž zveřejní i výsledky středních odborných škol a učilišť rozdělených do 13 oborově příbuzných skupin.

K dispozici jsou údaje o tom, kolik studentů jednotlivých gymnázií u maturity i v jednotlivých předmětech propadlo, jakého průměrného výsledku dosáhla gymnázia v češtině, matematice a cizích jazycích, jak na které škole volili studenti vyšší obtížnost zkoušek, jak dopadla jejich volba mezi matematikou a cizím jazykem a jak si vedla jednotlivá gymnázia ve srovnání s ostatními v rámci republiky i v rámci krajů. „Nečekejte ale jeden univerzální žebříček. Seriózně nelze nic podobného zpracovat,“ uvádí šéfanalytik sdružení Pavel Zelený.

Sdružení MATT a HURRY deklaruje, že je zásadně proti zveřejňování podobných žebříčků. Tyto žebříčky sdružení zpracovalo a zveřejnilo pouze v reakci na měsíc starý, odborně velmi pochybný pokus jednoho zpravodajského serveru, a to ve snaze uvést zveřejněné dezinformace na pravou míru a v zájmu toho, aby se podobné diletantské pokusy neopakovaly. „Tyto žebříčky přinesou části škol zklamání, pro část budou znamenat pozitivní zprávu. Zásadně se totiž liší od nesmyslů zveřejněných před měsícem. Pro některé školy to znamená posun o sto a více pozic nahoru i dolů,“ popisuje rozdíly Zelený a dodává: „Tyto žebříčky jsou profesionálně zpracovány týmem analytiků, statistiků a metodiků, kteří detailně znají problematiku státní maturity i metodická a interpretační rizika maturitních čísel.“

Sdružení MATT a HURRY však varuje před chybnou interpretací výsledků i pořadí škol. Zásadně a opakovaně připomíná, že zveřejněné údaje ani postavení jednotlivých škol ve srovnání s jinými nemusí nevypovídat nic o kvalitě školy. „Samotné porovnání škol stejného typu a oborového zaměření částečně smysl má. I když ale takové žebříčky uděláte s maximální korektností, problém je vždy v tom, že šest z pěti čtenářů začne dovozovat, že dvacátá škola je kvalitnější než padesátá. Je to naprostá pitomost. Jde pouze o výsledek jednorázové zkoušky, navíc zkoušky, která ověřuje pouze zlomek toho, co má škola studentům dát. Neznáte ani vstupní úroveň bývalých maturantů, ani podmínky, ve kterých škola pracuje,“ argumentuje postoj sdružení vedoucí analytického týmu a bývalý ředitel CERMATu Zelený.

Chcete-li tedy zjistit, jak dopadlo vaše gymnázium u maturit v porovnání s ostatními, navštivte webstránky www.mattahurry.cz. Za týden budou k dispozici výsledky za odborné školy, tj. za čtyřleté obory SOŠ, SOU a dvouleté nástavbové studium.

 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2021.png
  reklama
  1604012400_polar_125x125.jpg
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  36%
  35%
  29%
  dts 2021_web.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz

  php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell grandpashabet baymavi baymavi giriş kalebet lidyabet http://jigoloizmir.wordpress.com/ http://jigolositem.blogspot.com/ http://jigolofan.blogspot.com/ http://jigoloblogu.blogspot.com/ http://jigoloolmak.wordpress.com/ exproof etanj armatür okey sohbet cialis