zpravy

Odborníci: U maturitního žebříčku P. Zeleného může jít o střet zájmů

27. 04. 2013

Maturitní žebříček sestavený někdejším šéfem maturitního centra Cermat Pavlem Zeleným pracuje s dříve nezveřejněnými údaji, mohlo by jít o střet zájmů. Naznačili to Tomáš Feřtek ze spolku EDUin zabývajícího se školstvím a senátor a expert ČSSD na školství Marcel Chládek. Zeleného žebříček odsoudili s tím, že o ničem nevypovídá. Od srovnání se distancovalo i ministerstvo školství a Cermat. 
    Zelený žebříček zveřejnil na webu své nové společnosti MATT a HURRY s tím, že tak chce zamezit mediálním dezinterpretacím maturitních výsledků. Za Zeleného šéfování Cermatu se přitom výsledky uplynulých dvou ročníků maturit tajily. Na webu je zároveň kompletní nabídka přípravných maturitních testů a písemek. 
    "Pro mě je to čisté pokrytectví," komentoval to Feřtek z EDUinu. Ačkoliv Zelený upozornil, že žebříček nevypovídá o kvalitě škol, podle Feřteka může srovnání přesto zřizovatelům sloužit coby bič na školy. Zcela jistě prý budou k žebříčku přihlížet třeba i děti, které zanedlouho čekají přijímací zkoušky na střední školy. 
    Data o výsledcích maturit musí Cermat poskytovat ze zákona. Podle Feřteka ale v dosud zveřejněných žebříčcích v médiích chyběly třeba údaje o počtu studentů, kteří si vybrali lehčí a těžší verzi zkoušek, a je tedy zvláštní, kde se k těmto datům Zelený dostal. 
    "Jsem jednoznačně přesvědčen o tom, že pan Zelený zneužil informace, které získal v roli ředitele ministerské organizace Cermat," uvedl Chládek. "Chtěl bych upozornit na to, že Zeleným zveřejněný žebříček je zavádějící, protože pokud je sestaven pouze na základě výsledků státní maturity, nemá prakticky žádnou vypovídající hodnotu. Má osobní zkušenost navíc ukazuje, že se v minulosti s těmito žebříčky manipulovalo. Pan Zelený tak svým jednáním jednoznačně poškodil jednotlivé školy i jejich žáky," dodal. 
    Zelený ale tvrdí, že žebříčky jsou profesionálně zpracovány týmem analytiků. Do sdružení MATT a HURRY s ním totiž odešla i část zaměstnanců Cermatu. 
    Od srovnání se distancovaly i Cermat a ministerstvo školství. "V tuto chvíli prověřujeme, zda při sestavování postupoval pouze na základě veřejně přístupných dat, nebo zda došlo k úniku důvěrných informací. Podle toho pak zvolíme další postup," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman. 
    Zelený stál za rozjezdem státních maturit, je zodpovědný i za současnou podobu zkoušek, jejichž příprava vyšla na 1,4 miliardy korun a ročně stojí další čtvrt miliardy. Ministr školství Zeleného loni kvůli problémům se zkouškami odvolal.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  27%
  janacek_2_240x100.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz