zpravy

Na vládu jde návrh zákona o dětské skupině, usnadní péči o děti

16. 04. 2013

(čtk) Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě návrh na umožnění péče o předškoláky v takzvaných dětských skupinách. Tuto péči mohou zřizovat firmy, nevztahují se na ni předpisy jako třeba na školky. Úřad tak reaguje na malou kapacitu mateřinek. První dětská skupina pilotně funguje právě na ministerstvu, informovala o tom mluvčí úřadu Štěpánka Filipová. 
    "Jako pozitivní motivace pro zaměstnavatele a rodiče jsou součástí předlohy také daňová opatření. Konkrétně se počítá s daňovou uznatelností nákladů v souvislosti s provozem dětské skupiny a se slevou na dani z příjmů pro výdělečně činné rodiče," sdělilo ministerstvo v tiskové zprávě. Za hlídání si může zřizovatel, tedy firma, nezisková organizace nebo obec, účtovat poplatek, maximálně ale do výše zřizovacích a provozních nákladů.
    Dosavadní péče o předškoláky v soukromých školkách je totiž velmi drahá, veřejné mateřské školy zase kvůli babyboomu posledních let praskají ve švech.
    Dětská skupina je určená předškolákům od jednoho roku věku. Návrh upravuje pravidla ohledně hygieny nebo počet dětí na jednu učitelku. Předpisy jsou ale mírnější než při zřízení standardní školky tak, aby mohly firmy zřídit dětskou skupinu přímo ve svých prostorách. Na rozjezd dětské skupiny mohou organizace získat peníze z evropských fondů.
    Dětskou skupinou na ministerstvu prošlo už 38 dětí úředníků.
    Proti návrhu o zřízení dětské skupiny měli loni námitky odboráři, firmy, hospodářská komora i někteří odborníci. Vadilo třeba to, že by novinka nezajišťovala vzdělání jako školky, že norma neobsahuje pobídky či že by se za službu mělo platit.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz