zpravy

Studenti před VŠE protestovali proti děkanu Ševčíkovi

22. 04. 2013

(čtk) Asi tři desítky studentů se dnes odpoledne sešly před budovou pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE) a zapálením svíček a rozdáváním letáků protestovali proti děkanovi národohospodářské fakulty Miroslavu Ševčíkovi. Spor se táhne již od loňska, Ševčík se prý zbavuje kvalitních vyučujících a vyhrožuje studentům, kteří na jeho kroky poukázali. Spor bude řešit rektor VŠE. 
    Co se týká reakce děkana a rektora, akademický senát školy se dnes usnesl, že se jeho účastníci nebudou k celé věci vyjadřovat. Ševčík už ale dřív kritiku odmítl. 
    "Ta zpráva, kterou oni (senát) tam předložili, říká, že celoškolský senát nemůže zasahovat do autonomie fakulty, ale že jsou prostě věci, které by se na akademické půdě dít neměly jako je utlačování, ponižování a tak dále," řekla ČTK organizátorka studentských protestů Hana Smrčková. Ona a další studentky prý byly kvůli vylepování plakátů proti děkanovi předvolány na schůzku s vedením fakulty, kde na ně zástupci školy křičeli a vyhrožovali jim. 
    Spor začal loni v dubnu po volbách do akademického senátu fakulty. Podle děkanových odpůrců se Ševčík snažil do senátu dostat své příznivce. Senát v tomto složení totiž bude příští rok hlasovat o novém děkanovi. Loni na podzim pak začali studenti a vyučující sbírat podpisy pod petici za transparentní vedení fakulty. K aktivitě je vyprovokovalo červnové odvolání vedoucího katedry institucionální ekonomie Davida Lipky, které bylo podle nich neodůvodněné. 
    ""Na půdě národohospodářské fakulty nebyly porušeny žádné akademické svobody, nebyla dána žádná výpověď nikomu. Všichni, kteří chtějí učit, učit mohou," nechal se ale už dříve slyšet Ševčík. 
    Podle Smrčkové by se měli nespokojení studenti a děkan sejít příští týden u rektora školy Richarda Hindlse, do té doby se prý mají pokusit najít řešení celé situace. Studenty podpořily i některé osobnosti a iniciativy, pod dopis vyzývající rektora k řešení celé situace se podepsala třeba socioložka Jiřina Šiklová, senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz), za spolek Veřejnost proti korupci zase právnička Hana Marvanová nebo režisér Břetislav Rychlík.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  • toto je poslední testovací zápis (MM)
  • test 2 (merci)
  • j (j)
Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

jméno a příjmení:
email: *
váš příspěvek: ** uvedená pole jsou povinná
banners/1600293600_tesco_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
dekra_125x125-s.jpg
1597960800_mascotte_125 x 125.jpg
ucebnice
1599602400_okentes.gif
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
41%
33%
27%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz