zpravy

Jičín hledá ředitele pro základní školu, kde se vzbouřili učitelé

13. 05. 2013

(čtk) Radnice v Jičíně vypsala konkurz na místo ředitele Základní školy Husova, kde se loni proti tehdejšímu řediteli Jindřichu Tryznovi vzbouřili učitelé. Novinářům to dnes řekli představitelé radnice. Tryznu rada města z funkce odvolala ke konci února. Školu zatím vede zástupkyně ředitele. 
    Tryzna, který je nyní v pracovní neschopnosti, své odvolání v zákonné dvouměsíční lhůtě žalobou u soudu nenapadl, a radnice tak mohla konkurz vypsat. "Pan Tryzna na škole zůstává s úvazkem pěti hodin a jeho další budoucnost s ním bude řešit nový ředitel," uvedl starosta Jiří Liška (za ODS). Nástup nového ředitele město předpokládá k začátku příštího školního roku. 
    Rada města Tryznovo odvolání zdůvodnila tím, že ředitel při propuštění tří učitelů nepostupoval v souladu s pracovně právními předpisy. Odvolání přišlo po několikaměsíční krizi na škole, kdy se proti řediteli postavili v listopadu učitelé, pak část rodičů a nakonec proti němu demonstrovali i žáci. Učitelé Tryznovi vyčítali špatnou komunikaci, neznalost zákonů, problémy při choduškoly či nerespektování názorů pedagogického sboru. Tryzna, který školu vedl od července 2009, pochybení odmítal. 
    Spory mezi učiteli a ředitelem vyvrcholily v polovině února, kdy ředitel dal třem učitelům výpověď. Zdůvodnil to tím, že se při jeho přepadové noční kontrole na lyžařském výcviku odmítli podrobit dechové zkoušce na požití alkoholu. Učitelé skutečně odmítli dýchnout do ředitelem doneseného přístroje, ale následně odjeli na policejní stanici do Jilemnice. Tam se podrobili dechové zkoušce s negativním výsledkem. Následnou vzrušenou atmosféru na škole uklidnili až zástupci radnice s tím, že učitelé na škole zůstanou.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/free-cinema-390x60.gif
  reklama
  akcent_09-19_125x125.gif
  1543878000_mikroskop.gif
  ucebnice
  1590530400_polartraver.gif
  anketa
  Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  36%
  41%
  23%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz