zpravy

Zeman by přidal peníze školám, jejichž absolventi se uplatní

21. 05. 2013

(čtk) Prezident Miloš Zeman by rád změnil pravidla financování vysokých škol. Více by měly dostávat školy, jejichž absolventi snáze nacházejí práci. Peníze by podle něj přinesly i pokuty například za nesložení zkoušky. Uvedl to dnes na Žofínském fóru v Praze.  
    "Základním kritériem by neměl být počet studentů, ale jejich uplatnitelnost na trhu práce," nechal se slyšet Zeman, podle něhož dnes již existují zhruba desetileté číselné řady, z nichž je uplatnitelnost absolventů dobře patrná. 
    "Jsou školy, které produkují kulturní antropology. Máme nejvíce kulturních antropologů na milion obyvatel na světě, ale bohužel většinou ten antropolog po absolvování jde na úřad práce. Jsou školy, které mají devadesáti-, pětadevadesátiprocentní uplatnitelnost," řekl dále prezident. 
    Uplatnitelnost absolventů již dnes patří mezi jedno z kritérií pro rozdělování peněz vysokým školám. Na základě kvalitativních měřítek školydostávají 22,5 procenta peněz, zhruba třetinu z toho tvoří právě uplatnitelnost absolventů. Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer navíc upozorňuje, že za každého nezaměstnaného absolventa dostane škola méně peněz na studenty přijaté do prvních ročníků. 
    Finance do vysokého školství by podle Zemana přinesly i "tvrdé penalizační poplatky" za nesložení zkoušky nebo například opakování semestru. Taková opatření by prý snížila počty studentů, protože by odešli ti, kteří by nebyli schopni řádně studovat. Nyní si studenti mohou jak v bakalářském, tak v magisterském programu zdarma prodloužit studium o rok, poté už platí. 
    Školné, jehož zavedení je součástí koaliční smlouvy, naopak Zeman odmítl jako sociálně diskriminační.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

    Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

    jméno a příjmení:
    email: *
    váš příspěvek: *    * uvedená pole jsou povinná
    banners/muvs_390x60_6.png
    reklama un

    1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
    reklama
    1543878000_mikroskop.gif
    linka-bezpeci_125x125.png
    ucebnice
    anketa
    Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
    ANO
    NE
    NEVÍM
    ano
    ne
    nevim
    38%
    34%
    28%
    linka_duvery_240x100.jpg
    © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz