zpravy

Karlovarský hejtman: Chceme zastavit propad směrných čísel ZČU

22. 05. 2013

(čtk) Kritický nedostatek vysokoškolsky vzdělaných techniků v regionu chce rychle řešit s ministerstvem školství hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD). Kraj se potýká také s velkým nedostatkem učitelů vyšších stupňů a ekonomů. Region, který nemá vlastní vysokou školu, nesouhlasí se snižováním směrných čísel pro Západočeskou univerzitu (ZČU). Rozhodnutím ministerstva přijde škola od roku 2011 do 2014 o téměř 4000 studentů. Hejtman to ČTK řekl po setkání se plzeňským kolegou Milanem Chovancem (ČSSD) a rektorkou ZČU Ilonou Mauritzovou. 
    "Z propadu směrného čísla ze 16 204 studentů (státem zaplacených) v roce 2011 na 12 338 plánovaných pro příští rok jsem zděšen. Tabulku s čísly, o kolik přišla ZČU ve směrných číslech, mi dnes předložila paní rektorka. Náš region je hodně závislý na Plzni a považujeme ZČU za vlastní a je potřeba jednat s ministerstvem," uvedl Novotný, který chce jako předseda školské komise Asociace krajů a poslanec otevřít tento problém také v parlamentu. S ministerstvem a na půdě Poslanecké sněmovny začne jednat ihned poté, co dá dohromady všechny podklady. 
    Podle Novotného fakt, že lidé z kraje musí odjíždět za studiem mimo západní Čechy, způsobuje stěhování hlavně mladých mimo Karlovarský kraj. 
    Podle Chovance snížilo ministerstvo ZČU rozsah plateb za studenty a propad je právě plzeňské univerzity jeden z nejvyšších ze všech vysokých škola v ČR. "U ZČU je to deset procent ročně, kdežto u ostatních vysokých škol do tří procent," dodal. Proto Plzeňský kraj podporuje Novotného aktivitu. "Zejména více budoucích techniků, po nichž volají firmy, je zásadně důležité pro zaměstnanost a rozvoj regionů. "Chceme, aby u nás mladí lidé zůstávali a nestěhovali se pryč," uvedl. 
    Úbytek směrných čísel není podle hejtmanů "v žádném případě" dán nezájmem budoucích studentů. To potvrdila i rektorka. Podle ní panuje například v pedagogických a zdravotnických oborech velký přetlak. 
    Novotný chce, aby ministerstvo při svých rozhodováních o směrných číslech zohlednilo počet obyvatel Karlovarského kraje, který nemá univerzitu. "V kraji jsme zřídili nové střední odborné školy v Sokolově a Ostrově a chceme, aby absolventi měli návaznost v regionu," dodal. 
    Podle rektorky dostává ZČU směrná čísla každý kalendářní rok na celou univerzitu a po jednání s děkany je rozděluje na fakulty.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz