zpravy

Česká lípa zateplí největší školu, akce přijde na 34 milionů

27. 05. 2013

(čtk) Česká Lípa připravuje zateplení největší základní školy ve městě. Projekt za bezmála 34 milionů korun začne v polovině července a potrvá celý rok. Základní škola 28. října na sídlišti Špičák se dočká zateplení fasády, výměny oken i statického zajištění. Podle projektu mělo stát 45 milionů korun, v soutěži se ale podařilo stavbu výrazně zlevnit. Zhruba 24 milionů by navíc měla radnice získat z evropských fondů. Novináře o tom dnes informoval místostarosta Jiří Kočandrle (TOP 09). 
    Základní škola na Špičáku je největší základní školou v Libereckém kraji, zhruba před 30 lety ji postavili pro 1200 dětí, dnes je jich tam asi o třetinu méně. Objekty jsou ve špatném stavu, vyměnit potřebují okna i dveře, fasádu i střechy je třeba zateplit. Díky tomu by se v příštích letech měly nákladyškoly na energie snížit bezmála o dva miliony korun za rok. "Celá investice do zateplení by se tak díky úsporám nákladů na energie měla vrátit do pěti až deseti let," poznamenal Kočandrle. 
    Zateplení školy na Špičáku ale není jedinou letošní investiční akcí města v oblasti školství. Náklady na provoz školních budov se rok od roku zvyšují, Česká Lípa proto připravila i další podobné projekty. Zateplení a výměny oken by se měly dočkat také mateřské školy Brněnská a Zhořelecká. Náklady by podle projektu neměly přesáhnout 14 milionů korun. Další čtyři mateřské školy čeká rekonstrukce a zateplení střech dohromady za téměř osm milionů korun. 
    Radnice připravila také rekonstrukci a dostavbu pavilonu B speciální základní školy. Město už v minulých pěti letech investovalo do školy miliony - v roce 2007 prodělal rekonstrukcí pavilon A a dnes slouží pro děti s tělesným postižením, v posledních dvou letech se rekonstrukce dočkal i pavilon C, který slouží dětem autistickým. Rekonstrukce a dostavba pavilonu B přijde na osm milionů korun, původní odhad projektantů byl přitom téměř dvojnásobný.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/un_390x60_rmj.jpg
  reklama
  akcent_09-19_125x125.gif
  ucebnice
  1590530400_polartraver.gif
  anketa
  Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  35%
  41%
  24%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz