zpravy

Kvůli zavřené školce či škole mohou rodiče zůstat "na paragrafu"

04. 06. 2013

(čtk) Rodiče dětí do deseti let, jejichž školky a školy se kvůli povodni zavřely, mohou zůstat se svými potomky doma "na paragrafu". Pro čerpání ošetřovného doloží potvrzení, které jim vystaví pracovníci mateřinky či školy, informovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová. Podle ní nárok na ošetřovné nemají osoby samostatně výdělečně činné, lidé zaměstnaní na dohodu či ti, co pracují z domova. 
    "Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který musí pečovat o zdravé dítě mladší deseti let proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno pro nepředvídanou událost, jakou povodně bezpochyby jsou," upřesnil ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun. 
    Ošetřovné se vyplácí z nemocenského pojištění. Činí 60 procent z redukovaného denního vyměřovacího základu. Je možné ho čerpat maximálně devět kalendářních dnů. Započítávají se tedy i soboty a neděle. Rodiče se mohou vystřídat, ale jen jednou. Samoživitelé a samoživitelky mohou dávku dostávat 16 dní. 
    Tiskopis vystaví provozovatel školky či školy. Rodiče do formuláře pak doplní potřebné údaje a předají ho svému zaměstnavateli. Ošetřovné pošlou na konto či poštou okresní správy sociálního zabezpečení nejpozději do měsíce poté, co dostaly všechny podklady. Za doručení složenkou se platí. 
    Nárok na ošetřovné nemají podle Buraňové živnostníci - tedy OSVČ. Nedostanou ho prý také lidé, kteří pracují jen na malý částečný úvazek. Nebudou ho mít ani ti, co dělají na dohodu či z domova, upřesnila mluvčí.


DISKUZE K ČLÁNKU:

    Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

    jméno a příjmení:
    email: *
    váš příspěvek: *    * uvedená pole jsou povinná
    reklama un

    1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
    reklama

    mikroskop.gif
    stredoskolak_125 x 125.jpg
    ucebnice
    1511305200_mezi-stromy_240x100.jpg
    termaly_losiny_240_100_skolni_vylet_1_03.jpg
    anketa
    Je český vzdělávací systém připraven na rozsáhlou inkluzi?
    ANO
    NE
    NEVÍM
    ano
    ne
    nevim
    25%
    60%
    15%
    cesko-nem_fond.gif
    1498082400_wifi 3.gif
    © Copyright 2010 - 2016 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: diversite.cz