zpravy

Zeman jmenoval 65 profesorů, sedm si jich pro dekret nepřijelo

11. 06. 2013

(čtk) Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval 65 profesorů. Dekret převzalo 58 akademiků, sedm jich nepřijelo. Literárního historika Martina C. Putnu, k jehož jmenování měl prezident výhrady, Zeman jmenuje profesorem později. Dekret mu v Karolinu poté předá ministr školství. Prezidentův krok vyvolal nevoli v akademické obci, někteří z kandidátů na profesuru ale na ceremoniál nepřijeli zřejmě i z jiných důvodů.

    Zeman v projevu k akademikům spor o jmenování Putny profesorem nezmínil. „Základním kritériem pro vysokoškolské profesory je to, do jaké míry se jim podaří vštípit svým studentům hluboký zájem o vědní obor,“ř ekl Zeman. Prezident v průběhu sporu o jmenování Putny uvedl, že se chce vzdát pravomoci, díky níž může profesorům předávat jmenovací dekrety. 

    Podle ministra školství Petra Fialy je ale jmenování prezidentem tradicí, která „odpovídá určité představě o obecném významu profesora pro českou společnost.“ Kvůli debatě o Putnově veřejném vystupování se nejvyšší akademická hodnost dostala do popředí zájmu veřejnosti, uvedl. „Nezapomínejme na společenskou odpovědnost, kterou díky své autoritě máte. Není přece možné, když máme v naší zemi tolik profesorů, aby veřejnou debatu opanovaly povrchní názory, rychlá řešení, momentální nálady a dojmy,“ řekl novým profesorům Fiala.

    Nesouhlas s prezidentovým postupem kolem jmenování Putny vyjádřil už dříve například David Storch z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který byl na profesuru navržen v oboru ekologie. Podle Bohumily Potočné z ministerstva je ale možné, že někteří z navržených docentů nepřijeli na ceremoniál také třeba ze zdravotních či pracovních důvodů. Kvůli kauze Putna odmítl dnes do Karolina přijet i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Nepřijeli také někteří rektoři univerzit, které neměly nominované žádné profesory. To je ale podle ministerstva celkem běžná praxe. 

    Zemanovi vadil Putna údajně kvůli svému vystupování na veřejnosti. Prezident zmínil například Putnův transparent „Katolické buzny zdraví Bátoru“, s nímž akademik přišel na průvod homosexuálů Prague Pride. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů. 
    Část akademické obce se ale ohradila proti tomu, aby o jmenování profesorem rozhodovaly osobní důvody. Kandidáty totiž navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení. Putna by měl dekret dostat také v Karolinu, předběžně se prý s ministrem školství Fialou dohodli na datu 25. června. 

    Zemanovo první jmenování profesorů ve funkci může být zároveň i poslední, s ministrem školství se dohodli, že v budoucnu tato pravomoc přejde právě na ministra. Upravit to má novela vysokoškolského zákona. Další jmenování je naplánováno na podzim.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  39%
  34%
  27%
  janacek_2_240x100.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz