zpravy

Sloučení škol v Přerově vyvolalo znovu emoce, rodiče neuspěli

18. 06. 2013

(čtk) Dvě základní školy v přerovské místní části Předmostí budou definitivně od začátku příštího školního roku sloučeny. Únorové rozhodnutí zastupitelů nezvrátilo ani emotivní vystoupení rodičů, kteří přišli na dnešní zastupitelstvo. Podpořila je i opozice, která dokonce navrhla odvolat náměstka Dušana Hluzína (TOP 09), který má školství na starosti. Rodiče však pro změnu rozhodnutí nezískali potřebnou většinu. Do čela sloučené Základní školy Mateřídouška, kde se postižené děti učí se zdravými, a nedaleké Základní školy J.A.Komenského v Hranické ulici už město vybralo i novou ředitelku. 
    Podle rodičů radnice slučuje neslučitelné. Spojuje podle nich školu s integračním programem a klasickou. Obávají se, že na potřeby postižených dětí nebude brán takový zřetel. "Je to utlumování, ne-li likvidace vzdělávacího systému Mateřídoušky. Toto sloučení mění úplně všechno, bohužel v neprospěch našich dětí," řekla na zastupitelstvu jedna z matek Pavlína Lužová. Podotkla, že stěhování školy vyjde na půl milionu korun. Za stejnou částku mohla podle ní školka Mateřídouška zřídit nové oddělení. 
    Další z rodičů uvedl, že přerovský náměstek Hluzín, který má školství na starosti, situaci obstojně nezvládl. "Koncepce nebyla projednána s odborníky," uvedl jeden z otců. Podle něj se navíc mluví i o tom, že jméno nové ředitelky obou škol mohlo být předem domluveno. 
    Obavy rodičů však nová ředitelka Věra Václavíčková na zastupitelstvu odmítla. "Jsem si plně vědoma velké zodpovědnosti a příležitosti vytvořit v Předmostí novou moderní inkluzivní školu. Integrovat lze i ve velké škole, a to i s opravdu jistými výsledky. Jsem připravena na podněty rodičů i pedagogů. Specifikum Mateřídoušky rozhodně nezanikne," vzkázala nová ředitelka. 
    Město podle náměstka Hluzína vedla k tomuto kroku především snaha uspořit. Školy jsou od sebe vzdáleny asi jen 300 metrů, ani jedna nemá více než 200 žáků. Základní škola v Hranické ulici prošla nedávno rekonstrukcí, je zateplená a má nová okna. "Jsem připraven za to nést politickou odpovědnost," řekl Hluzín. Razantně odmítl, že by radnice zmanipulovala konkurz ředitelky. Primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) uvedl, že je přesvědčen, že bude nová vize sloučené školy naplněna. 
    O spojení obou škol se v Přerově diskutuje několik měsíců. Město kvůli tomu uspořádalo i veřejné setkání. Městem kvůli sloučení kolovala i petice, kterou podepsaly stovky lidí. Při dnešním emotivním jednání se v jednu chvíli členové opozice pohádali s vedením města. Přání rodičů nakonec neprošlo, svou roli hrál i velký počet zastupitelů, kteří se hlasování zdrželi nebo nehlasovali.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  39%
  34%
  27%
  janacek_2_240x100.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz