zpravy

Liberecká univerzita slaví 60 let, vychovala na 33 000 absolventů

24. 06. 2013

(čtk) Technická univerzita v Liberci slaví 60 let od svého založení. Za tu dobu vychovala téměř 33.000 absolventů. Mezi těmi, kdo do Liberce dorazili na setkání absolventů, byly i dvě desítky inženýrů, kteří byli před 60 lety prvními studenty na tehdejší Vysoké škole strojní. 
    "Škola se za ty roky neuvěřitelně změnila. Změna je co do rozmachu, ale i co do kvality. Laboratoře, které tu vznikly, dnes produkují věci, o nichž se nám na začátku studia ani nezdálo," řekl Jaromír Gazda, jeden z prvních studentů a také dlouholetý pedagog, který ještě dnes působí na strojní fakultě jako konzultant. "Když my jsme začínali studovat, všechny výpočty se odehrávaly pomocí logaritmického pravítka, to už dneska nikdo nezná. Věk počítačů znamená ve vědě obrovský skok kupředu, protože zpracování probíhá neuvěřitelně rychle, přesně a kvalitně," poznamenal. 
    Vysoká škola strojní byla v Liberci založena v roce 1953. Od začátku se zaměřovala na obory typické pro průmyslovou výrobu v severních Čechách - konstrukci strojů a zařízení pro textilní, sklářskou, oděvní a keramickou výrobu. V roce 1960 se rozdělila na dvě fakulty - strojní a textilní. Další čtyři fakulty přibyly v letech 1990 až 1995, kdy byly postupně akreditovány fakulty pedagogická, hospodářská, architektury a mechatroniky. Později přibyl ještě Ústav zdravotnických studií a Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie. "Tyto obory dnes v Liberci studuje na 9000 mladých lidí," řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. 
    Mohutnými změnami prošla univerzita hlavně v posledních letech, kdy se do modernizace areálu i výstavby a vybavení nových výzkumných center investovalo přes půldruhé miliardy korun. Největší investicí je nedávno dokončené Výzkumné a vývojové centrum pro nanomateriály a pokročilé technologie za 660 milionů korun. V roce 2007 byla dokončena nová budova rektorátu za téměř 200 milionů korun, rekonstrukce za 350 milionů se dočkal komplex kolejí v Harcově. I dnes se v kampusu staví, v plném proudu je výstavba nového výzkumného, vývojového a výukového komplexu za 420 milionů korun. Dokončena bude v příštím roce. 
    Podle rektora Kůse by se měla univerzita zaměřit na to, aby se zejména v technických oborech udržela nejméně na české a spíše na evropské špičce. "Možná dokonce na světové špičce, jak se nám to podařilo třeba ve výzkumu a využití nanovláken," řekl Kůs. Rád by i díky tomu do Liberce přilákal v podstatně větší míře studenty za zahraničí, zejména do doktorských studií. "Chtěl bych, aby nám tu zůstávali jako pedagogové. Právě směs různých národností je na špičkových světových univerzitách a myslím si, že by měla být i tady," dodal. Dnes tvoří cizinci v Liberci asi pět procent studentů.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz