zpravy

U školy v Bohnicích vznikla první logopedická zahrada

27. 06. 2013

(čtk) U školy v pražských Bohnicích vznikla první logopedická zahrada v Česku, žáci se zde na speciálních pomůckách učí správné výslovnosti. Původně zanedbaná zahrada se opravovala dva roky, kromě odborníků na logopedii a architektů se do jejího navrhování a zvelebování zapojily i děti. Na rekonstrukci zahrady Základní a mateřské školy logopedické Don Bosco přispěla dvěma miliony korun Nadace Proměny, další rekonstrukce školních zahrad mají následovat.  
    "Logopedie je vlastně rozvoj celého člověka, tam je rozvoj jemné motoriky, hrubé motoriky, sluchové percepce, zrakové percepce, hmatu, dýchání," vysvětlila školní logopedka Kateřina Denemarková. V nevelké zahradě uprostřed sídliště proto vznikl takzvaný logodomek, děti si tu před zrcadlem zkoušejí třeba hru koníčka nebo myšku, při nichž musejí jazykem v ústech dělat určité pohyby, a procvičovat si tak svaly důležité pro správnou výslovnost. Součástí zahrady jsou ale i nejrůznější prolézačky, houpací sítě nebo hry na procvičení hmatu a rovnováhy.
    Dopoledne využívají zahradu děti ze školky, odpoledne tu pak procvičují správné mluvení žáci základní školy, kteří jsou zde přes týden na školním internátu. Děti jsou podle Denemarkové ze zahrady nadšené, mají tu i malý záhonek.
    Podle Petry Hrubošové z Nadace Proměny totiž většina škol neumí zahradu správně využít, stále tak převládají pozemky s prolézačkami z 80. let minulého století. Problémem mohou být i finance. Rekonstrukce logopedické zahrady vyšla na zhruba 2,5 milionu korun, přičemž dva miliony poskytla nadace. Nadace proto chystá obnovu dalších zahrad, zároveň chce školám poskytnout rady, jak zahradu kultivovat, aby odpovídala zaměření školy.
    Škola v Bohnicích si zvolila logopedii, protože se na děti s touto poruchou zaměřuje. Dětí s poruchami řeči navíc skokově přibývá. Podle logopedky Denemarkové za to může jednak lepší diagnostika, problém je prý ale i v tom, že rodiče s dětmi málo mluví. "Děti umí spolu smskovat, umí spolu facebookovat, neumí spolu hovořit," dodala


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz