zpravy

Chládek: Máme pochyby, zda nový šéf školství funkci zvládne

03. 07. 2013

Podle senátora a stínového ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) byl výběr ministra školství trapný, nový šéf resortu Dalibor Štys nemá ucelenou koncepci a není jisté, zda funkci zvládne. Podle Chládka přitom musí nový ministr akutně řešit například reformu vysokých škol, státní maturity nebo nedostatek školek. ČSSD má prý na problémy školství řešení, Chládek proto nabízí spolupráci. Na tiskové konferenci Chládek uvedl, že nového šéfa školství hodnotí na základě jeho pondělního televizního rozhovoru. 
    "Pan Štys je možná dobrým odborníkem, ale co se týká jeho práce na ministerstvu školství, tak my máme jisté pochybnosti, že vůbec bude schopen tuto pozici zvládat, a i samotný výběr ministra školství byl, bych řekl, velmi trapný," kritizoval Chládek s tím, že Štys byl až několikátý v řadě, komu designovaný premiér Jiří Rusnok vedení školství nabídl. 
    Nový ministr se prý přitom bude muset popasovat například s reformou vysokých škol, kterou ministr v demisi Petr Fiala už nestihne prosadit. Dalšími palčivými otázkami je prý změna financování škol, úprava státních maturit, kariérní řád učitelů, podpora učňovského školství a také nedostatek míst v mateřských školách. 
    K těmto problémům se už Chládek v minulosti vyjadřoval. Štysovi proto nabídl, že by společně s dalšími odborníky na školství mohli uspořádat v Senátu kulaté stoly a hledat společné řešení. Například v oblasti mateřských škol přišel Chládek s nápadem, aby se na výstavbu nových zařízení převedly nevyčerpané peníze z EU původně určené do jiných oblastí. Obce by prý také měly mít možnost půjčit si na budování školek z nově zřízeného bezúročného státního fondu.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1558389600_patron-deti_390x60.jpg
  reklama
  ucebnice
  vizab_240x100.jpg
  anketa
  Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  48%
  32%
  20%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz