zpravy

KSČM navrhla zvýšit sociální stipendia vysokoškolákům

25. 07. 2013

(čtk) Poslanci KSČM navrhli novelou vysokoškolského zákona zvýšit o zhruba 500 na 2100 korun měsíčně sociální stipendium pro studenty z nízkopříjmových vrstev. Návrh předložili kvůli tomu, že se stipendium navzdory inflaci a rostoucím životním nákladům od roku 2006 nijak nezvýšilo z dosavadních 1620 korun měsíčně.
    Komunisté svou novelu navrhli také kvůli tomu, že ministerstvo školství podle nich v obsáhlé úpravě vysokoškolského zákona nenavrhlo žádnou změnu ustanovení o sociálních stipendiích. Změnu je podle KSČM přitom "naléhavě nutné" přijmout "s ohledem na podporu a zajištění přístupu studentů ze sociálně slabých rodin k vysokoškolskému vzdělání v co nejkratším čase". 
    Poslanci v předloze nevyčísují, o kolik by její případné schválení zatížilo státní rozpočet. Argumentují tím, že "výdaje na sociální stipendia jsou v porovnání s jinými objemově nevelké". Připomínají také, že se výše těchto výdajů v uplynulých letech snižovala. Veřejné vysoké školy na tato stipendia měly určeno od ministerstva školství v roce 2010 zhruba 86 milionů korun, loni už dostaly ale 42,7 milionu korun. 
    Novelou, po níž jsou podepsáni Miroslav Gerebeníček, Zuzka Bebarová-Rujbrová a Marta Semelová, se bude před projednáním Sněmovnou zabývat vláda.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2021.png
  reklama
  1604012400_polar_125x125.jpg
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  36%
  35%
  29%
  dts 2021_web.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz

  php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell grandpashabet baymavi baymavi giriş kalebet lidyabet http://jigoloizmir.wordpress.com/ http://jigolositem.blogspot.com/ http://jigolofan.blogspot.com/ http://jigoloblogu.blogspot.com/ http://jigoloolmak.wordpress.com/ exproof etanj armatür okey sohbet cialis