zpravy

Nymburk začne koncem týdne rekonstruovat gymnázium

31. 07. 2013

(čtk) Koncem týdne v Nymburku začne oprava památkově chráněného gymnázia v Komenského ulici, na kterém maturoval například spisovatel Bohumil Hrabal. Rekonstrukce by měla být dokončena na jaře příštího roku, řekla mluvčí nymburské radnice Markéta Tomčíková.
    Součástí rekonstrukce bude demolice nevyhovující sociální přístavby, která vznikla v minulém století. Místo ní tam bude nová přístavba s vestavěným výtahem, který zajistí bezbariérový přístup do všech podlaží budovy. Pro handicapované studenty a pedagogy bude vytvořen nový vstup z dvorní části k nové nástupní stanici výtahu. "Toho jsme docílili vložením mezipatra mezi podzemním podlažím a prvním nadzemním podlažím," uvedl místostarosta Nymburka Zdeněk Vocásek (ODS). 
    V době vzniku budovy bylo gymnázium chlapeckou školou a nebyly zde projektovány dívčí toalety. Postupem času byl do dvora školy přistaven malý přístavek s toaletami pro dívky. Kapacita hygienických zařízení gymnázia ale neodpovídá nynějším platným normám a v rámci rekonstrukce bude vybudován dostatečný počet hygienických zařízení pro dívky. Náklady na opravy gymnázia přesáhnou devět milionů korun. 
    Na gymnázium navazuje budova základní školy. Dvojice školních budov v Komenského ulici patří k významným architektonickým památkám neorenesance v Nymburku i v celé České republice. Ke starší školní budově byl přistavěn v letech 1905-1910 objekt gymnázia. Dominantním prvkem hlavní bohatě zdobené historizující fasády gymnázia je nárožní třípatrová polygonální věž s okázalým hlavním vchodem. Rozsáhlá plánová dokumentace školy byla vypracována roku 1905 architekty Ferdinandem Havlíčkem a Janem Kříženeckým. Náročnější ornamentální i figurální štukovou výzdobu provedl sochař a restaurátor Josef Kulhánek podle návrhu architekta Jana Kříženeckého.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2021.png
  reklama
  1604012400_polar_125x125.jpg
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  36%
  35%
  29%
  dts 2021_web.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz

  php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell grandpashabet baymavi baymavi giriş kalebet lidyabet http://jigoloizmir.wordpress.com/ http://jigolositem.blogspot.com/ http://jigolofan.blogspot.com/ http://jigoloblogu.blogspot.com/ http://jigoloolmak.wordpress.com/ exproof etanj armatür okey sohbet cialis