zpravy

Ministerstvo: Pětimiliardový schodek školství kvůli projektům EU

04. 09. 2013

(čtk) Pětimiliardový schodek v návrhu rozpočtu ministerstva školství pro příští rok je způsoben tím, že na spolufinancování projektů EU půjde méně peněz. Když se do celkové částky nebude započítávat podíl EU na spolufinancovaných projektech, přijde školství o 32 milionů korun, řekl mluvčí ministerstva Marek Zeman. 
    Školství letos hospodařilo s celkovou částkou 140 miliard korun, v roce 2014 to má být zhruba 135 miliard. "Celková čísla výdajů jednotlivých resortů totiž již obsahují také podíl EU a finančních mechanismů na spolufinancované programy," upozornila ministerstvo s tím, že tento podíl je ale každý rok jiný a může se navíc měnit i během roku. Tyto částky tak nelze dobře srovnávat. 
    "K žádnému skutečnému snížení výdajů v kapitole ministerstva školství na rok 2014 ve výši pět miliard korun, které by například postihlo oblast mzdových prostředků, nedochází, a nejsou tak ohroženy žádné nezbytné výdaje realizované v rámci této rozpočtové kapitoly," tvrdí úřad. 
    Navýšení od státu na školství ve výši 1,5 miliardy, o něž resort žádal, bylo podle Zemana zachováno v plné výši. 
    Návrh státního rozpočtu ministra financí Jana Fischera počítá pro příští rok se schodkem 110 miliard korun. Kromě školství by měl klesnout rozpočet ministerstvu dopravu, proti tomu už se ohradil ministr Zdeněk Žák. Víc peněz by naopak měla dostat ministerstva zemědělství a průmyslu. 
    Návrh rozpočtu bude projednávat úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Výrazně ho může upravit Sněmovna a také vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Vláda se v programovém prohlášení zavázala mimo jiné k podpoře výzkumu a vzdělávání. 
    Vláda musí návrh rozpočtu odeslat do Sněmovny do konce září. Ta je nyní rozpuštěná a nová dolní parlamentní komora se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy by ji měla čekat první schůze po předčasných volbách.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1558389600_patron-deti_390x60.jpg
  reklama
  ucebnice
  vizab_240x100.jpg
  anketa
  Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  48%
  32%
  20%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz