zpravy

Veterina vybudovala centrum výzkumu chorob přenosných na člověka

15. 10. 2013

(čtk) Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně (VFU) vybudovala nové centrum pro výzkum takzvaných zoonóz, tedy chorob přenosných ze zvířete na člověka. Stavba za 106 milionů korun je dalším výrazným architektonickým prvkem v areálu, který se v posledních letech výrazně změnil díky sérii investic do oprav i nových budov. Dnešní slavnostní otevření je součástí oslav 95. výročí založení veterinárního vzdělávání v Brně, sdělil mluvčí školy Petr Chmelař.  
    Nové centrum spojí diagnostiku, výzkum a výuku. Studentům i akademikům poskytne nové laboratoře, učebny, ale také velkou pitevnu s plochou 187 metrů čtverečních a pětimetrovým stropem. Uvnitř pitevny je sedm pevně zabudovaných stolů, jeden mobilní stůl a také hydraulický zvedák.
    Budovu tvoří dvě části - dvoupatrová novostavba a třípatrový rekonstruovaný objekt. "Díky faktickému prostorovému propojení infektologických pracovišť s patologií vytváří Centrum diagnostiky zoonóz nový celek, umožňující komplexní přístup jak při výchově budoucích veterinárních profesionálů, tak při diagnostice běžných i méně obvyklých nemocí zvířat i člověka," uvedl přednosta Ústavu patologické morfologie a parazitologie David Modrý.
    Původcem takzvané zoonózy může být virus, bakterie, houba i parazit. Na člověka se choroby přenášejí pokousáním, přímým kontaktem nebo požitím znečištěné potravy. K virovým zoonózám patří chřipka nebo vzteklina, k parazitickým třeba toxoplazmóza. Mezi společensky rizikové choroby řadí odborníci také salmonelózu, toxoplazmózu, tularémii a leptospirózu. Pro zemědělce je významná například dysenterie prasat a prasečí respiratorní a reprodukční syndrom.
    VFU v posledních letech výrazně modernizuje celý areál v Králově Poli. Postupně získala tři ocenění pro Stavbu Jihomoravského kraje. Odborníci takto ohodnotili Pavilon klinik malých zvířat, Kliniku chorob prasat a naposledy také novostavbu Studijního a informačního centra. Loni v prosinci škola otevřela rekonstruovanou budovu Ortopedického centra a jízdárny pro koně. V únoru začala se stavbou Pavilonu farmacie II, buduje také Centrum technologie masa a masných výrobků.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  39%
  34%
  27%
  janacek_2_240x100.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz