zpravy

Inspekce: Školy se špatnými výsledky v testování dostanou podporu

29. 11. 2013

(čtk) Na školy, které budou mít opakovaně špatné výsledky v testování, se zaměří Česká školní inspekce. Inspektoři vezmou v potaz i skladbu žáků, školy s problémy dostanou podporu. Na dotaz ČTK to po semináři České školní inspekce uvedl šéf inspekce Tomáš Zatloukal. Už minulý týden uvedl, že plošné testování žáků 5. a 9. tříd, které se v posledních dvou letech zkoušelo, se má konat každé čtyři roky. Aktivisté ze sdružení EDUin ale varovali, že kvůli výsledkům mohou zřizovatelé vyvíjet tlak na školy.  
    Elektronické testování všech žáků 5. a 9. tříd z matematiky, češtiny a angličtiny se bude naostro konat nejspíš od příštího roku. V mezidobí mezi plošným testováním se mají konat testy z jiných předmětů a v jiných ročnících, a to pouze na výběrovém vzorku škol. Do něj budou mimo jiné zařazeny i školy, jejich výsledky byly při plošném testování podprůměrné.
    Pokud škola opakovaně vykáže špatné výsledky, zaměří se inspekce na diagnostiku problému. Někdy totiž horší výsledky nemusejí znamenat, že škola špatně učí, ale že se v ní například koncentrují žáci ze sociálně slabého prostředí. "Školám dáme doporučení a návrhy na opatření se v těch oblastech zlepšit," uvedl Zatloukal.
    Žebříčky škol ale inspekce opakovaně odmítá. Chce apelovat na rodiče a zřizovatele, aby výsledky brali jako nástroj pro zkvalitnění vzdělání, ne jako důvod k represi. (podrobnosti v příštím čísle UN)
   


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1558389600_patron-deti_390x60.jpg
  reklama
  ucebnice
  vizab_240x100.jpg
  anketa
  Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  48%
  32%
  20%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz