zpravy

Chládek chce nové náměstky, mezi navrženými Hulinský a Šojdrová

20. 01. 2014

(čtk) Ministerstvo školství čekají personální změny, navržený ministr Marcel Chládek (ČSSD) zvažuje nové náměstky pro vysoké školyči sport. Kandidáty si nechá navrhnout od koaličních partnerů ANO a KDU-ČSL, lidovci navrhují Michaelu Šojdrovou. Hovoří se také o pražském zastupiteli Petru Hulinském (ČSSD). Chládek minulý týden řekl, že jména možných náměstků chce projednat i s odbornou veřejností. 
    Z celkem pěti ministerských náměstků jsou tři z ODS, a sice náměstek pro sport Jan Kocourek, náměstek pro evropské záležitosti Michal Zaorálek a náměstkyně pro ekonomiku Eva Bartoňová. Kromě straníků působí na ministerstvu ještě první náměstek a náměstek pro vzdělávání Jindřich Fryč a náměstek pro vysoké školy Tomáš Hruda. Pozice náměstka pro legislativu není obsazena. 
    Deník Právo informoval, že coby náměstek pro sport je ve hře Petr Hulínský, po schůzce s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou Chládek potvrdil, že o Hulinském coby odborníkovi na sport vážně jednali. "Nevím koaliční požadavky od zástupců KDU-ČSL a ANO," uvedl ale Chládek. Hulinský v minulosti působil jako dlouholetý šéf pražské sociální demokracie a náměstek pražského primátora. Angažuje se například v Českém olympijském výboru. Hulinského z křesla šéfa pražské ČSSD smetl vývoj na pražské radnici, kdy se koncem 2011 rozpadla koalice ODS a ČSSD a vznikla nová spolupráce mezi ODS a TOP 09. Rezignaci Hulinskému, který se potýkal s kauzou kolem údajných manipulací s dary městských firem pro postižené, doporučilo tehdy i politické grémium strany. 
    Lidé navržení lidovci a stranou Andreje Babiše prý ale budou muset splňovat odborná kritéria. Návrhy na náměstka pro vysoké školy chce pak ještě projednat s Radou vysokých škol a s konferencí rektorů, náměstka pro sport pak s olympijským výborem a dalšími sportovními institucemi. 
    Šojdrová potvrdila, že kandidátkou za KDU-ČSL je ona. O tom, jaké oblasti školství by se měla věnovat, by prý ale napřed musela jednat s ministrem. Šojdrová se školství věnuje dlouhodobě, působí v dozorčích orgánech vysokých škol a od roku 2010 pracuje na České školní inspekci, kde má na starosti evropské projekty. 
    Expert ANO na školství Jiří Zlatuška být náměstkem nemůže, protože má už poslaneckou funkci. Tip na odborníka, byť ne člena ANO, prý má, jeho jméno by ale řekl nejdřív Chládkovi. 
    Co se týká ostatních náměstkovských postů, Chládek uvedl, že i na nich možná dojde ke změnám, ne ale u všech funkcí. 
    Náměstka pro vysoké školy čeká řešení reformy vysokých škol, kterou po letech vyjednávání loni dokončil exministr Petr Fiala. Ministerstvo také bude muset připravit program pro nové období čerpání z EU a vyřešit financování regionálního školství. V oblasti sportu slibuje nová vláda podporu mimoškolních aktivit mládeže.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz