zpravy

Se stěhováním waldorfské školy v Ostravě část rodičů nesouhlasí

06. 02. 2014

(čtk) Chystané stěhování ostravské waldorfské základní školy, která se má do konce března přemístit do objektu v ulici Na Mlýnici v městské části Přívoz, budí emoce. Část rodičů s ním totiž nesouhlasí. Lokalitu považuje za nevyhovující a své děti chce přehlásit na nově vznikající waldorfskou větev při Základní škole Ľudovíta Štúra v Ostravě-Porubě, informoval o tom předseda Waldorfského sdružení Ostrava Michal Hadwiger. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který nynější waldorfskou školu zřizuje, podle své mluvčí Jany Pondělíčkové i přesto se stěhováním školy počítá. 
    Škola nyní sídlí v části Základní školy Gen. Píky, stejně jako waldorfská mateřská škola, kterou obvod plánuje přestěhovat od září. Budova v ulici Na Mlýnici se renovuje. Vedení obvodu už dříve avizovalo, že by sem v budoucnu mohla přesídlit i Střední odborná škola waldorfská, kterou zřizuje kraj, s nímž by obvod rád o této variantě jednal. Podle obvodu by tak mohl vzniknout ucelený vyučovacího kampus. 
    Právě nové sídlo školy je ale trnem v oku rodičům. "Příčin, proč místo Na Mlýnici nevyhovuje, je hned několik. Mezi nejvážnější patří průmyslový charakter území, s tím související ekologická zátěž v okolí - především výskyt rakovinotvorného benzenu, významně zvýšená kriminalita a fakt, že jde o sociálně vyloučenou lokalitu. Ani vedení školy ani zřizovatel tyto námitky rodičů ale nijak nerespektují," řekl Hadwiger. Podle něj ze zhruba 210 žáků školy chce na nově vznikající waldorfskou větev v Porubě odejít 162 dětí a také někteří pedagogové. Rodiče se ještě na únorovém zasedání zastupitelstva městského obvodu chtějí pokusit vedení obvodu přesvědčit, aby záměr přehodnotil. 
    Mluvčí radnice Pondělíčková dnes řekla, že obvod se stěhováním počítá. Podle ní se snaží zajistit dětem co nejlepší podmínky. Chce se dohodnout například s vedením městské policie na intenzivnějším dohledu strážníků v lokalitě nebo domluvit zastávku MHD přímo u školy. Věří, že se situace po přestěhování školy do nových prostor uklidní, a doufá, že nespokojení rodiče svůj postoj změní. 
    Nová větev waldorfské školy by v Porubě podle mluvčího radnice Martina Otipky měla vzniknout od nového školního roku. "Evidujeme i zájem rodičů budoucích prvňáčků, takže v plánu je otevření i první třídy. Rodiče, kteří mají o waldorfskou školu zájem, se stále mohou zapsat," uvedl místostarosta Jan Dekický.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  dekra_125x125-s.jpg
  1597960800_mascotte_125 x 125.jpg
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  40%
  32%
  27%
  evvoluce.png
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz