zpravy

Experti chtějí lepší vzdělávání učitelů v oblasti hodnocení žáků

25. 03. 2014

(čtk) Lepší vzdělávání učitelů v oblasti hodnocení žáků nebo jasnější formulování účelu testování studentů kvůli jejich zlepšení a srovnávání - takové jsou návrhy, které v Senátu představili experti na základě průzkumů v návaznosti na předloňská doporučení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). 

Kvůli lepší přípravě učitelů na hodnocení žáků má akreditační komise ministerstva školství připravit zadání pro pedagogické fakulty. Ty by měly věnovat více času "neoborové" části studia, v níž by budoucí učitele připravovaly na zvládání a hodnocení žáků, vedení hodiny nebo na jejich praxi. Stávající učitelé by pak měli mít možnost osvojit si metody hodnocení v postgraduálních kurzech. 
    Náměstek ministra školství Jindřich Fryč uvedl, že předmětem hodnocení by se měly stát "všechny aspekty žákova výkonu spolu s detailní specifikací dovedností". K hodnocení by tak neměly sloužit pouze testy, ale i pozorování a obsahová analýza žákovy práce, uvedl náměstek. 
    Experti v čele s ředitelkou odboru vnějších vztahů a inovací České školní inspekce Michaelou Šojdrovou rovněž v souladu s OECD doporučili zavést systematické hodnocení učitelů podle jednotných pravidel, které by stanovilo ministerstvo školství. Navrhli také stanovit plán dalšího vzdělávání učitelů ve vazbě na jejich hodnocení. 
    V případě samotných škol experti navrhli "stabilizovat kritéria pro jejich hodnocení hodnocení školy v souladu se zásadami a cíli vzdělávání a v souladu s obecně sdílenou představou kvalitní školy". Odborníci rovněž doporučili zpřesnit v učitelském a školském zákoně postavení ředitele školy z hlediska manažerského řízení a vedení pedagogického sboru. Budoucí ředitelé školy by v tomto směru měli absolvovat školení před nástupem do funkce. 
    Kompletní zpráva je k dispozici na webu České školní inspekce.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/nuv_2.gif
  reklama

  educonprague.gif
  stredoskolak_125x125.jpg
  ucebnice
  okentes2018-a.jpg
  anketa
  Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  52%
  28%
  20%
  1537912800_termaly_losiny.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2018 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz