zpravy

Z EU půjde na zdravý životní styl a praxe žáků 550 milionů Kč

01. 04. 2014

(čtk) Ministerstvo školství dočerpává peníze z evropských fondů, na programy podporující zdravý životní styl školáků a zvyšující jejich podnikatelské dovednosti vypsali úředníci výzvy celkem za 550 milionů korun. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. Peníze jdou z problémového programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, u něhož hrozí nedočerpání až 1,9 miliardy korun.
    "Obezita, nedostatek pohybu, negativní sociální vlivy, to jsou problémy dnešní mládeže, které musíme řešit už od předškolního vzdělávání," uvedl k nové výzvě za 300 milionů korun ministr Marcel Chládek (ČSSD). Peníze půjdou na vzdělávací projekty základních a středních škol zaměřené na podporu zdravého životního stylu, ale také zlepšení takzvaného klimatu na školách. 
    Ministr již v minulosti avizoval, že se chce zaměřit na zlepšení zdraví českých školáků. Kromě životosprávy a podpory sportu se chystá omezit i automaty nabízející ve školách sladkosti či kávu. 
    Dalších 250 milionů půjde na odborné praxe ve firmách, aby středoškoláci získali zkušenosti z provozu a rozvíjeli své podnikatelské dovednosti. "Důraz je ve výzvě kladen i na tématiku sociálního podnikání a podporu handicapovaných žáků," sdělilo ministerstvo. 
    Úřad už dříve uvedl, že chce vyčerpat co největší objem peněz z EU fondů tak, že vyhlásí nové výzvy a také poskytne peníze na takzvané zásobníkové projekty. To jsou projekty, které už dřív splnily všechny podmínky, ale na peníze nedosáhly, protože částka v dané výzvě byla vyčerpaná. 
    Program Vzdělávání pro konkurenceschopnost má problémy s čerpáním už od svého spuštění v roce 2007. Krizový byl v čerpání loňský rok, což ale bylo způsobeno hlavně půlročním pozastavením celé administrace evropských projektů po nástupu exministra Josefa Dobeše. V roce 2012 byla navíc ministerstvu kvůli chybám v čerpání pozastavena část dotace ve výši 1,2 miliardy Kč. 
    O další peníze Česko přijde i v druhém programu spravovaném ministerstvem školství Výzkum a vývoj pro inovace. Tomu hrozí nedočerpání až 7,5 miliardy korun, ministr chce ale z této sumy zachránit 4,5 miliardy.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz