zpravy

Zemědělská škola v Lanškrouně si postaví vlastní mlékárnu

26. 05. 2014

(čtk) Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun si postaví vlastní mlékárnu. Studenti se už učí postarat o zvířata na školním statku, v mlékárně by se měli naučit mléko zpracovávat a poté pro jogurty, sýry či tvaroh najít odbyt. Mlékárna vyjde asi na deset milionů korun a stavět se začne příští rok, řekl ředitel školy David Hruška. 
    "Zvládáme se postarat o zvířata a prvovýrobu mléka, na to navazuje zpracovatelský průmysl. Farmy rodinného typu jsou schopné zpracovat první zemědělské komodity a finalizovat je do prodeje," řekl Hruška. 
    Škola má už hotové výběrové řízení na dodavatele stavby a ještě bude vypisovat soutěž na dodávku mlékárenských technologií. Hruška očekává, že v polovině příštího roku mlékárna spustí zkušební provoz. 
    "Mlékárna bude sloužit hlavně k výuce, ale musí mít přístroje, které budou schopné zpracovat 150 až 200 litrů mléka za den. Když se budeme bavit o sýrech, je tam potřeba sedm až deset litrů na kilogram sýra a to není ten dlouho zrající," řekl Hruška. 
    Mlékárna by zpočátku zpracovávala kravské mléko, které dodá školní statek. Později by mohla vyrábět produkty z kozího a ovčího mléka. Školní statek vydělává, ovšem mlékárna by pět let nesměla vykazovat zisk, protože jde o evropský projekt. 
    "Kvůli udržitelnosti projektu nesmíme být v zisku. Jde hlavně o to ukázat studentům podmínky reálného provozu. Myslím, že školní statky nejsou na zemědělských školách běžné a mlékárny jsou jen výjimečně. Pokud nám později bude přinášet zisk, budeme rádi," řekl Hruška. 
    Škola získala na mlékárnu příslib evropské dotace, patnáctiprocentní účast zaplatí zřizovatel školy, tedy Pardubický kraj. Škola má 280 studentů z celé země. Větší zájem je mezi nimi o veterinární obor než o agropodnikání. "Je to škoda, je přerušená kontinuita zaměstnanosti v zemědělských podnicích, střední management jim bude zákonitě chybět," dodal.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  reklama un


  reklama

  klostrmann.gif
  ucebnice
  grevin-panmat-04.gif
  eu hrou.jpg
  anketa
  Je český vzdělávací systém připraven na rozsáhlou inkluzi?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  24%
  61%
  15%
  aquapark Špindl 240x100b.jpg
  soutez
  kdojeto
  ck_enko.gif
  © Copyright 2010 - 2016 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: diversite.cz