zpravy

Referendum o školkách ve Velké Bystřici neplatí, přišlo málo lidí

26. 05. 2014

(čtk) Referendum k osudu dvou mateřských škol ve Velké Bystřici na Olomoucku není platné, protože svůj hlas neodevzdalo aspoň 35 procent voličů. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách Velké Bystřice. Referendum, které se konalo současně s eurovolbami, vyhlásili v obci poprvé. Důvodem byly velké emoce, které plány vedení města ohledně sloučení školek vyvolaly. 
    Svůj hlas v referendu odevzdalo 745 obyvatel Velké Bystřice, k platnosti hlasování jich bylo zapotřebí aspoň 850. Více než polovina lidí, kteří se neplatného referenda zúčastnili, se sloučením mateřských škol nesouhlasila. Místostarosta obce Ivo Slavotínek (KDU-ČSL) řekl, že o sloučení nyní rozhodne zastupitelstvo obce. Výsledek hlasování nechtěl předjímat. 
    V referendu obyvatelé obce odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, aby město trvale přemístilo příští školní rok mateřskou školu Na Svobodě do budovy mateřské školy na Zámeckém náměstí. První školka by zanikla, druhá by se rozšířila; přistavěla by se dvě oddělení. Školku Na Svobodě navštěvuje nyní 28 dětí, druhou školku umístěnou v zámeckém parku 84 dětí. Plány města vyvolalo ve Velké Bystřici s 3000 obyvatel velké spory, které se řeší od února a provázely ji také petice nespokojených rodičů. 
    "K referendu jsme se rozhodli proto, že po měsíci intenzivní společenské diskuse, která rozdělovala veřejnost na dva stejně silné tábory jsme zjistili, že to není otázka, kterou by mělo rozhodnout 15 zastupitelů," uvedl Slavotínek. 
    Referenda se konala ve dnech voleb do Evropského parlamentu v dalších sedmi obcích v zemi. Lidé rozhodovali například o stavbě závodu či omezení hazardu.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/scholastika-kveten_390x60.gif
  reklama un


  reklama

  klostrmann.gif
  ucebnice
  grevin-panmat-04.gif
  eu hrou.jpg
  tentotyden
  test.php  t.PHP
  aquapark Špindl 240x100b.jpg
  anketa
  Je český vzdělávací systém připraven na rozsáhlou inkluzi?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  24%
  61%
  15%
  ck_enko.gif
  soutez
  kdojeto
  © Copyright 2010 - 2016 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: diversite.cz