zpravy

Na Vysočině se 18 středních škol sloučí do osmi subjektů

25. 06. 2014

(čtk) Osmnáct středních škol na Vysočině se od 1. července sloučí do osmi subjektů. Důvodem je trvalý pokles počtu žáků, kterých v posledních letech ubývalo každoročně kolem tisícovky. Od nového školního roku bude Kraj Vysočina zřizovat 39 středních škol. Ze škol bude muset odejít kolem 40 pedagogů, studentů se změna nijak nedotkne, řekla krajská radní pro školství Jana Fialová ((ČSSD).  
    Změny by měly přinést milionové úspory na mzdách, energiích a také z prodeje uvolněných budov. Úspory osobních nákladů v odhadnuté výši přes sedm milionů korun zůstanou ve školách, které je budou moci použít ke zvýšení platů zaměstnanců. Kvůli sloučení vybraných škol by neměl být zrušen žádný z vyučovaných oborů, naopak bude možné spojovat teoretickou výuku příbuzných oborů. 
    "Chceme dosáhnout špičkově vybavených škol. Slučované školy jsou většinou oborově příbuzné, díky učebním i maturitním oborům umožní prostupnost studentů. Oborově příbuzné školy si nebudou přetahovat studenty," vypočítala výhody Fialová. S informacemi o vývoji v konkrétních středních školách se dnes seznámili krajští zastupitelé. "Úbytek pracovních míst pedagogů je důsledkem úbytku počtu studentů, nikoli slučování škol. Je to správný krok," vyjádřil se představitel opoziční ODS Ota Benc. 
    Další změny nastanou od 1. ledna 2015, kdy zřizovatelská funkce ke gymnáziu v Pacově na Pelhřimovsku přejde od kraje na město. Domov mládeže a Školní jídelna v Jihlavě se ke stejnému datu stane součástí střední stavební školy. Podle Fialové by tento stav měl být na delší dobu konečný. "Zatím o dalších změnách neuvažujeme, i když vyloučit je nelze," řekla radní. 
    Kvůli nedostatku studentů odejde ze středních škol na Vysočině kolem 40 pedagogů. "Některé školy nepropouští vůbec, jinde odejde několik učitelů," řekla Fialová. Řada z nich je v důchodovém věku, budou však muset odejít i další, na které už kvůli malému počtu studentů nezbude úvazek. 
    Se slučováním středních škol začal Kraj Vysočina jako jeden z prvních v roce 2004, kdy zřizoval 62 středních škol.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/un_390x60_rmj.jpg
  reklama
  akcent_09-19_125x125.gif
  ucebnice
  1590530400_polartraver.gif
  anketa
  Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  35%
  41%
  24%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz