zpravy

Brněnští kominíci obnovili tradici pasování učňů na tovaryše

25. 06. 2014

(čtk) Brněnští kominíci obnovili dávnou cechovní tradici pasování tovaryšů. Padesátku absolventů ze školy v Brně-Bosonohách do stavu tovaryšského uvedli představení Moravského kominického společenstva. Sváteční událost se odehrála v Konventu milosrdných bratří.  
    Pasování tovaryšů mečem svatého Floriána, patrona kominíků, má podle organizátorů letos i v dalších letech připomínat význam řemesla. Cílem je také posílení prestiže kominíků. Inspirovat by se prý mohly i další obory. Tovaryši dnes spolu s výučním listem dostali také šerpu a první číslo oborového časopisu Kominík. 
    Předseda společenstva Zbyněk Dubač zdůraznil slavnou historii kominického řemesla. Dnešní kominíci podle něj mají dokonce širší působnost než v minulosti. Řeší montáže a kontroly spalinových cest, měří účinnost spalování a doporučují vhodné druhy paliva. Význam kominíků spočívá také v ochraně životního prostředí a prevenci požárů, uvedl Dubač. 
    Každoroční kontroly komínů stanovuje v Česku vládní nařízení. Kdo na doporučení nedá, riskuje, že v případě požáru ponese na svých bedrech veškerou vzniklou škodu, a ještě zaplatí pokutu. 
    Podle krajského radního pro školství Jiřího Jandy (ČSSD) se po vydání vládního nařízení o kontrolách spalinových cest očekával rostoucí zájem o kominické řemeslo, ale žádný boom v počtu uchazečů nenastal. Kominíků je pořád málo. Pokud čerství tovaryši budou mít zájem u řemesla zůstat, tak uplatnění najdou, domnívá se Janda. 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama

  ucebnice
  image_3_240x200.jpg
  anketa
  Je český vzdělávací systém připraven na rozsáhlou inkluzi?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  26%
  60%
  14%
  zs.travnickova_240x100.gif
  © Copyright 2010 - 2016 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: diversite.cz