zpravy

Humpolecká zemědělská škola plánuje moderní výukové centrum

30. 06. 2014

(čtk) Na České zemědělské akademii v Humpolci by mělo vzniknout jedno z pěti až sedmi center praktického vzdělávání v zemi. Na Vysočině by bylo jediné. Žáci této největší zemědělské střední školy v kraji by se tak měli dostat k moderní technice, kterou nakupují zemědělské podniky. Vedení školy spolupracuje na tomto projektu s Agrární komorou a s příslušnými ministerstvy. Na setkání prezidenta Miloše Zemana s regionálními zemědělci to řekl ředitel školy Otakar Březina.

Školu navštěvuje kolem 550 žáků, podařilo se u ní zachovat jediný školní statek na Vysočině. Zemědělské školy v Česku podle Březiny už léta usilují o zkvalitnění praktického vyučování, protože se v nich zatím kvůli zastaralému vybavení vyučuje spíš pro minulost než pro současnost. Březina uvedl, že třeba strojírenským školám pomáhá spolupráce s velkými závody, jako je jihlavský Bosch Diesel. "Zemědělské školy se nemohou opřít o silného sociálního partnera, protože zemědělské podniky jsou malé," konstatoval.

S novými vzdělávacími centry by podle Březiny mohli spolupracovat třeba velcí distributoři zemědělské techniky. Na Vysočině by mělo vzniknout centrum zaměřené na zemědělství, jinde v zemi by mohlo být lesnické nebo zahradnické centrum. Březina počítá s tím, že na vytvoření center se kraje, které školy zřizují, pokusí sehnat evropské dotace.

Prezident řekl, že v zemědělství dospěl ke třem základním tezím. Podle něj je potřeba odstranit ideologicky motivované podceňování velkých zemědělských společností. Dotační politika by se podle něj měla zaměřit na podporu produkce, kupříkladu aby zemědělci nedostávali peníze jen za to, že dvakrát v roce posečou louku.

Prezident také podporuje budování bioplynových stanic v zemědělských podnicích. "Ač jsem odpůrce solárních panelů nebo větrníků, plně podporuji bioplynové stanice, za předpokladu, že budou ve vlastnictví zemědělských podniků nikoliv například ve vlastnictví ČEZ," uvedl Zeman. Připomněl také svůj návrh na vytvoření národního řetězce na bázi COOP, který by měl snížit nadměrné zisky nadnárodních obchodních řetězců. Po debatě, která nebyla přístupná médiím, zemědělci uvedli, že se s prezidentovými tezemi v zásadě shodují. Praktické kroky k vytvoření národního řetězce ale zatím nepodnikají.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/un_390x60_rmj.jpg
  reklama
  akcent_09-19_125x125.gif
  ucebnice
  1590530400_polartraver.gif
  anketa
  Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  35%
  41%
  24%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz